Rendszerüzenet
2013. augusztus 22.

Kenyérszentelés, megemlékezés, felvonulás- Virágkarnevál 2013-ban

Otthont a világban, világot az otthonba!- ezzel a jelmondattal építette a Szeretetszolgálat két kis virágkocsiját, amelyekkel augusztus 19-én, délután a Galiba Fesztiválon vonult fel a mintegy 20 gyermek, akik közül 17-en a Biharfélegyházi Református Egyházközségből érkeztek és 20 önkéntes. A fesztivál felnőtt résztvevői két nap alatt készítették el a kocsikat, a nád padot, amely a hajléktalanságot és a virágházat, amely a Református Szeretetszolgálat munkáját tükrözte.

alt

A felvonulás előtt kézműves foglalkozásokkal, gyermekprogramokkal várták a családokat a Perényi közben, valamint ezen a napon elindította iskolatáska-gyűjtési akcióját is az MRSZ, hisz a táska, a tankönyvek, a füzetek és az íróeszközök beszerzése ősszel igencsak megterheli a családi költségvetést, főleg a nagycsaládosoknál. Sokaknak az is nagy segítség lenne, ha kapnának egy olyan iskolatáskát, amit más már megunt, de még használható állapotban van.  Ezen felül színes ceruza, füzet, tanszer vagy akár kisebb gyermekruha is nagy örömet okozhat annak a kisdiáknak, aki Magyarországon vagy határon túl megkapja az adományt. A táskákat és tanszereket a Virágkarnevál után is, munkanapokon 8 és 16 óra között fogadják Debrecenben, a Füvészkert u. 4. szám alatt.

alt

Augusztus 20-án reggel a Szeretetszolgálat csaknem ötven önkéntese biciklivel vonult fel a mintegy 16 virágkocsi és több mint 20 hazai s külföldi előadócsoport előtt. Az MRSZ önkéntesei ezt követően a Városi Idősek Otthonába és a Méliusz Juhász Péter Református Szeretetotthonba vitte el azt a 200 cipót, amelyet az előző nap a Galiba Fesztiválon felvonult tizenhét fős erdélyi gyermekcsoport vitt Bölcskei Gusztáv református és Bosák Nándor római katolikus püspök elé megáldásra. A Nagytemplom előtt tartott kenyérszentelésen Bölcskei Gusztáv a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke arra kérte az Urat, hogy adjon olyan vezetőket, akik felelősen gondoskodnak a kenyér igazságos elosztásában. „Jézus Krisztus! Segíts, hogy kinyíljon a szívünk és kinyúljon a kezünk azok felé, akiknek keserű a kenyér”! Beszédében a nem régen a miskolci kórház koraszülött osztályán történt eseményekre is kitért és kérte a Mindenhatót, hogy csillapítsa el a gyilkos gondolatokat, adjon bölcsességet az embereknek, s  megnyugvást az osztályon dolgozó orvosoknak, ápolóknak. A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke ezek után megáldotta a város kenyerét, s az MRSZ kiscipóit, majd áldást kért a magyar emberekre. Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi római katolikus megyés püspök köszönetet mondott Istennek jóságáért, s kérte, hogy az emberek tudjanak Vele és egymással együtt munkálkodni a hazáért. Áldást kért a magyar nemzetre, Magyarországra, s hazánk vezetői, majd megszentelte az új kenyeret és a kiscipókat.

 alt 

Fotó: Czeglédi Zsolt-MTI

A Szeretetszolgálat önkéntesei ezek után vitték el a kiscipókat az időseknek. A Partiumból érkező gyermekkórus rövid műsorral is megajándékozta az idősotthonok lakóit.

  alt  

Pál Sándor az MRSZ kuratóriumának elnöke elmondta, hogy a liszt is, amelyből a cipók készültek, az összetartozást jelképezik, ugyanis Kárpát-medence minden részéből érkezett liszt Debrecenbe a kenyérkék elkészítéséhez. „Kalandos útja volt a szlovéniai lisztnek, ugyanis Zalaegerszegig tudták elhozni. Mi Horvátországból hazajövet felvettük és elszállítottuk Budapestre, ahonnan egy másik autóval juttatták el Debrecenbe. Emellett érkezett liszt Magyarország különböző területeiről, Erdélyből, Felvidékről, és Kárpátaljáról is”. Volt olyan hajdúnánási egyháztag, aki egymaga egy mázsa lisztet ajánlott fel a fenti célra. Pál Sándor kiemelte, hogy nagy örömmel jött az államalapítás ünnepére a cívisvárosba, mert, ahogy mondta, „jó látni, hogy ilyenkor minden a szeretetet szimbolizálja”, s úgy véli itt ünneplik meg az egyik legszebb módon államalapításunkat.

alt

Az augusztus 20-i programok között szerepelt Szent István domborművének megkoszorúzása a Déri téren, ahol Kósa Lajos Debrecen polgármester ünnepi beszédében kiemelte, hogy Szent István egy olyan ország alapjait tette több mint ezer évvel ezelőtt, amely világsiker, hisz rengeteg nagy nemzet elbukott, s eltűnt, míg a magyarok ma is élnek és gyarapodnak. Hangsúlyozta, hogy bár mindegyik ünnepünk nagyon fontos, de 20-a azért felemelő, mert ez az egyetlen ünnepünk, amely nem egy szomorú eseménynek állít emléket. Kósa Lajos szerint fontos, hogy azokat az értékeket vigyük tovább, amelyek Szent Istvánt is vezéreltek. Ez a hit, a szeretet, és az együttérzés. Úgy véli ennek köszönhető, hogy minden harc ellenére ma is itt vagyunk a Kárpát-medencében, erősek vagyunk és gyarapodunk, s számtalan elismert, híres embert adtunk a világnak.

Az ünnepség végén a Tiszántúli Református Egyházkerület nevében Derencsényi István főjegyző helyezte el a megemlékezés koszorúját Szent István domborműve előtt.

A Debreceni Református Kollégium is külön programokkal várta a karneváli héten az érdeklődőket. Augusztus 17-én, az Oratóriumban Sárosi Dániel Orgonahangversenyét hallgathatták meg a Kollégiumba látogatók, míg augusztus 19-én 11 és 15 óra között "Ami máskor nem látható" címmel rendhagyó tárlatvezetéseket tartottak, amelyekre több mint száz ember volt kíváncsi