Rendszerüzenet
2013. augusztus 21.

Találkoztak az egykori Békés-Bánáti Református Egyházmegye utód megyéi

 

Három ország öt egyházmegyéje, azaz az egykori Békés- Bánáti Református Egyházmegye utód megyéi találkoztak szombaton, Makón. Az eseményre az aradi, a bánáti, a békési, a csongrádi és a temesvári református egyházmegyékből is érkeztek résztvevők. A találkozón az egyházmegyék vezetői egy együttműködési megállapodást is kötöttek, amelynek értelmében egy közös egyesületet hoznak létre, mellyel pályázatokon indulhatnak majd.

A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke az Európa Rádiónak elmondta, hogy ezért volt értelme annak, hogy 2009-ben létrejött a Kárpát- medencei Magyar Református Egyház. Bölcskei Gusztáv szerint, ha tudunk egymásról és foglalkozunk egymással az ad hús-vér tudatot annak a deklaratív, demonstratív jelenségnek, ami május 22.-i volt, azaz „hogy hisszük, hogy Krisztus a jövő és mi együtt akarjuk őt követni. Az olyan tettek, mint az 5 egyházmegye szombaton megkötött közös szándéknyilatkozata, teszik igazán élővé ezt a nagy vágyat és az egymásra találásnak nagy örömét, ami 2009. május 22-én megvolt. Ezért is támogatta az egész kerület ezt a kezdeményezést”. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke kiemelte, hogy meg lehet találni azokat a kulcsszavakat, amelyekhez igazítani lehet az elképzeléseket, mint például vallásturizmus, határon átnyúló együttműködés. Ezeket meg lehet tölteni tartalommal. „Ismerve a különböző helyzeteket; szórványosodás, kisebbségi lét, kulturális önazonosság megerősítése, ezek lehetnek azok a kulcs fogalmak, amelyek köré lehet építeni”.    

A találkozón Fazekas Csaba a temesvári református egyházmegye esperese kiemelte, hogy bízik abban, hogy a szombaton megkötött együttműködés, és a találkozó a jövőben összegyűjti a valamikori egyházmegye utód polgárainak a képviselőit minél nagyobb számban. Úgy véli a megállapodás, kötelezi majd a tagokat, többek között a rendszeres találkozásra és lehetőséget ad arra, hogy egymás értékeit megismerve, átvéve erőt merítsenek a kitartáshoz. Fontos lépésnek tartja, hogy megismertessék a fiatalokkal a múltat, úgy hogy megtapasztalják, megértsék miért is jó magyarnak és reformátusnak lenni. „Nem elég, ha csak azt mondjuk, hogy volt egy Trianon! Hanem azt kell mondani, hogy ettől függetlenül mi még vagyunk, és ha akarunk és a Jó Isten is úgy akarja, akkor leszünk, és ezt a lenni akarást kell bennük megerősíteni, hogy ne csak emberek, hanem magyar emberek akarjanak lenni.”

Katona Gyula a Békési Református Egyházmegye esperese szerint a találkozó egy olyan kezdeményezés, amely az egység keresésének egy nagyon kézzelfogható és jövőbe mutató eseménye lehet, amely példaértékű nem csak a magyarországi, hanem a magyar reformátusság számára. A pályázati lehetőségekkel kapcsolatban még konkrét elképzelések nincsenek, de folyamatosan figyelik a lehetőségeket. Reményeik szerint a programokon túl konkrét beruházásokra is tudnak majd pályázni. „El tudok képzelni egy olyan gyülekezeti centrumot is, akár a hátár mindkét oldalán, ahol ezeket a találkozókat már kisebb körökben is meg lehetne valósítani, de ifjúsági vagy presbiteri alkalmaknak is otthont adhatna”.- mondta Katona Gyula, aki úgy véli, hogy ezek a találkozások a jövőben a magyarság és a magyar reformátusság erősítésének eszközei is lehetnek.