Rendszerüzenet
2013. július 24.

Családok a Csillagponton

Új kezdeményezés, hogy az idei Csillagponton célirányosabban foglalkoznak a fiatal családosokkal. A nekik szóló programokat összeállító és lebonyolító munkacsoport vezetője Dávid Zsuzsanna gyógytornász, aki elmondta, hogy a két évvel ezelőtti tapasztalatok azt mutatták, hogy sokan családdal érkeztek a találkozóra, így felmerült a kérdés, hogy hogyan lehetne megszólítani őket, akik között voltak már akkor is, ahogy most is olyanok, akik még ifjúként vettek részt a fesztiválon, ma már viszont családos emberek.

„Van egy romantikus történet is. Egy fiú az első Csillagponton kérte meg a barátnője kezét, a második Csillagpontra már házaspárként jöttek, utána egy gyermekkel, most meg már két gyermekkel. Sőt többen vannak, akiknek ez már a többedik Csillagpontja, de most már gyermekekkel érkeztek. Ezért is volt fontos, hogy nekik is megmaradjon a Csillagpont és lehetőségük legyen újra és újra eljönni.” – mondta Dávid Zsuzsanna, aki hozzátette, hogy a Csillagpont központi témájához, az identitáshoz kapcsolódóan a fiatal családosoknak külön előadásokat, programokat szerveztek, olyanokat, amelyek a leginkább őket érintik. Ilyenek például a házasság négy évszaka vagy a vihart álló házasság című előadások. Délutánonként kettőtől fél négyig tart a Legyen együtt a család program, amelynek célja Dávid Zsuzsanna szerint, hogy mivel délelőttönként és délutánonként is a szülők előadásokon vannak, míg a gyerekek a gyermekkertben, így kell, hogy legyen egy olyan idősáv, ahol a gyerekek „szeretettankját” fel lehet tölteni, a család közösen vehet részt programokon, így közös élményük lehet. Ilyen program például a társasjáték szoba vagy a táncház.

alt

Dávid Zsuzsanna az eddigi tapasztalatokról azt mondta, hogy úgy látja a gyermekek és a szüleik is nagyon jól érzik magukat, így bízik benne, hogy a fesztivál végén is pozitívak lesznek a visszajelzések. A fiatal családosok munkacsoport vezetője egyébként most vesz részt először a Csillagponton: „Nekem ez egy nagyon nagy áldás! Isten tudta, hogy nekem itt van a helyem! Két év múlva is bízom benne, hogy itt lehetek!”

Püskiné Mester Éva három gyermekével és férjével érkezett Debrecenből a rendezvényre, amely idén nagy hangsúlyt fektet a fiatal családosokra. Püskiné Mester Éva szerint mindenkit megerősít a saját identitásában az, ha hasonlókat lát, és úgy véli, hogy ez egy nagyon jó alkalom arra, hogy hasonlókkal találkozzon az ember, illetve szerinte a fiataloknak meg jó az ha látják, hogy ezt a fesztivált családosan is lehet vállalni.

A szülőknek előadásokat, a gyermekeknek bábelőadásokat, zenés foglalkozásokat és szabadidős tevékenységeket biztosítanak a gyermekkert önkéntesei, akik többségében szakképzett óvodapedagógusok, tanítók, vezetőjük pedig immár harmadik éve Fördős Kata, a Budai Református Egyházközség Missziói gondnoka: „Az idei évben két csoportra osztottuk a gyermekeket, óvodás és alsós korosztályra, illetve van néhány két év körüli babánk is. Az ovisoknak és a kisiskolásoknak is az életkoruknak megfelelően van egy nagyon rövid áhítat, amit gitárral, furulyával és nagy mozgásokkal kísérünk, ami nekik nagy-nagy élvezet, illetve az adott témához kapcsolódóan kézműves foglalkozást is tartunk. Mindezek után vagy bábelőadás van, vagy félórás kis koncert, illetve egy kis játék a szabadban”.

  alt  

A mostani fesztiválon rekordnak számít az előre regisztrált gyerekek száma, ugyan is több mint 110 kicsi elhelyezését kérték a gyermekkertben, míg két évvel ezelőtt ez a szám 80 volt. A két és tíz éves kor közötti gyermekekre az óvodapedagógusok és tanítók mellett, harminc önkéntes, többek között tanító-, teológus- és, óvodapedagógus hallgatók vigyáznak. Fördős Kata tapasztalatai szerint a szülők bátran merik csemetéiket, a gyermekkertben hagyni. „Nagyon jó egy biztonságos fesztiválon részt venni, ahová bátran elhozhatom a gyermekemet. Más részről felnőttek azok a Csillagpontosok, akiknek, ha azt mondjuk, hogy Csillagpont, akkor a szívében megszólal valami, és úgy érzi muszáj jönnie, és akkor már hozza a gyerekeit is. Ez egy nagyon fontos dolog, hogy ennyi család érkezik és a szülők ránk bízzák a kicsiket, illetve bíznak abban, hogy a gyerekeik, akik legyenek három vagy akár kilenc évesek, valami olyat tanulnak itt, amitől az életük egy kicsit változik. Hiszen pontosan erről van szó, ha közelebb kerülünk Istenhez, akkor változunk, és én azt tapasztalom, hogy ezek a gyermekek mindezt megértik, ha az ő nyelvükön mondjuk, és így közelebb is kerülnek az Úrhoz”.

Simon Virág Erdélyből érkezett családjával, férjével és két fiával a Csillagpontra. Úgy véli, hogy a közös élmények nagyon fontosak a gyermekeknek, ezért nem volt kérdés, hogy az egész család eljöjjön a rendezvényre, amelyen először vesznek részt. „Nagyon örülünk annak, hogy itt a gyerekeknek és a családosoknak is vannak külön programok, hogy a szülők is elmehetnek két- három órára és meghallgathatnak egy előadást, vagy ha nem, akkor lehetőségük van beülni a gyerekekkel a foglalkozásokra. Mi azért jöttünk elsősorban ide, mert bár a gyerekek otthon is látják, hogy a mi életünk középpontja Isten, de lássák ezt máshol, másoknál is”.

A szervezők bíznak abban, hogy ezek a programok kedvet ébresztenek még több fiatal családosban és így pár év múlva elindíthatják a Csillagcsalád Református Fesztivált is.