Rendszerüzenet
2013. július 24.

Legyél, aki vagy- Elkezdődött a Csillagpont

Kedden este 7 órakor hivatalosan is kezdetét vette Mezőtúron a szombatig tartó 6. Református Ifjúsági Találkozó, amelynek központi témája most az identitás.

 A nyitó istentisztelet előtt Bölcskei Gusztáv, a házigazda, Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke köszöntötte a résztvevőket. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke beszédében kiemelte, hogy ma ugyan egy olyan világban élünk, amelyben nem természetes, hogy mindenki református, de ha valaki ezt a kapaszkodót megtalálja, akkor képes lesz elfogadni azt a sokszínűséget, ami körbeveszi a világban. Mint mondta ez a pár nap alkalmas arra, hogy egymás szívét-lelkét körbejárják a résztvevők, és hogy „találja meg mindenki azt, amilyennek Isten akarja látni ebben a világban”.

alt

Bölcskei Gusztáv után Beszteczey András a Nagykunsági Református Egyházmegye esperese mondott beszédet, amelyben kifejtette, hogy megtiszteltetésnek tartja az egyházmegye, hogy otthont adhat a találkozónak, de a megtiszteltetés mellett kihívás és felelősség is egy ilyen rendezvény házigazdájának lenni. Beszteczey András a résztvevőknek azt kívánta, hogy egymás hite által épüljenek, hogy aztán mást is gazdagíthassanak.

alt

A találkozó nyitó istentiszteletén Thoma László budapesti lelkipásztor hirdetett igét. „Az örökkévaló Isten téged, mint teremtményét úgy fogad el és szeret, ahogy vagy!”- ez a Csillagpont legfőbb üzenete, mondta Thoma László, aki hozzátette, hogy Isten meg akarja szólítani az itt lévőket, akár az áhítatokban, az előadásokban vagy a dicsőítésekben. Mindenki azért van itt, hogy ezt meghallja és válaszoljon az Ő szeretetére. Mint mondta, nyitottnak kell lenni arra, hogy Isten hasson ránk.

 alt 

A mostani Csillagponton a regisztráltak száma már meghaladta a két évvel ezelőtti rendezvény résztvevőszámát, amely ez idáig rekordnak számított. 2011-ben Tatán 3200-an vettek részt a Találkozón, míg most 3270-en jelentkeztek előzetesen. Szontágh Szabolcs főszervező elmondta, hogy 900 ember közös munkájának köszönhető, hogy most is létre jöhetett ez a rendezvény. Kifejtette, hogy több mint 20 országból érkeztek résztvevők Magyarország mellett a Kárpát- medencéből, de Amerikából és Koreából is, utóbbi országból mintegy 20 fiatal. Csaknem megduplázódott a kamaszok száma is a tatai adatokhoz képest. Két évvel ezelőtt 160 gyermek vett részt a rendezvényen, míg most 300-an vannak. A koncertekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy igyekeztek minden estére olyan előadót hívni, aki vonzza a fiatalokat, így bíznak abban, hogy 20-30 %-al többen vesznek majd részt a napközbeni programokon is, mint 2011-ben. A délelőtti és délutáni rendezvények között szerepelnek különböző az identitás témájában szervezett előadások, de külön programokkal várják a gyermekeket, a családokat és a kamaszokat is. Délutánonként lesznek filmvetítések, véradás, élő csocsó, tűzoltási bemutató, aerobic is, valamint bemutatkozik többek között a Református Fiatalok Közössége, a Kárpátaljai Református Ifjúsági Szervezet és a Magyar Református Szeretetszolgálat, illetve minden nap várja az érdeklődőket a CSP kiállítás is. A találkozó szombaton délben, záró istentisztelettel ér majd véget.

  alt  

TTRE programok minden nap a Csillagponton

Kóstolj szatmári szilvalekvárt, és szegedi pirospaprikás zsíros kenyeret a Tiszántúli Református Egyházkerület szobájában! A Csillagpont házigazda kerülete a tájegységek unikumait mutatja be, a jellegzetes népviseletek mellett az egyházmegyék életébe, templomaiba is „ellátogathat” az érdeklődő, valamint egy rövid időre bepillanthat a kollégiumi diákság életébe, magára öltheti a tógát, és kezébe veheti a gerundiumot. Sőt! A Debreceni Református Kollégium kijutós játékában megkeresheti Nyilas Misi reskontóját. 2-4 fős csapatokat várunk, hogy Nyilas Misi bőrébe bújva egy óra alatt felfedezzék a Kollégium rejtélyeit, és fejtörők segítségével megtalálják a lutri szelvényt.

Katonai stressz pálya:

Emellett választ kaphatnak a bátrabbak a katonai stressz pályán, azokra a kérdésekre, hogy valóban erősek-e, és hogy tudnak-e csapatban dolgozni? A 8 fős csapatok felkészítés után „katonai kalandpályán” mennek végig. Cél, hogy minél több pontot gyűjtsenek össze. A feladatok során a résztvevők a személyiségük olyan jegyeivel szembesülhetnek, amit eddig talán nem is ismertek. A játék után minden esetben csoportos beszélgetésen dolgozzák fel a szerzett élményeket. A játék a szélsőséget szimbolizálja, amivel naponta találkozhatunk az élet különböző területein.

Beszélgetés Sajtos Szilárd százados, tábori lelkésszel: Identitás szélsőségben – szélsőséges identitás(?)- (Időpontja: július 26, péntek 20 óra)

Az identitás én-azonosságot, a személyiség saját önmeghatározását jelenti szerepeken, érték- és normarendszereken, magatartásformákon keresztül. Identitásunk rendkívül összetett, a személyiségfejlődésünk, a szocializáció, különböző emberi kölcsönhatások és relációk eredménye. Kialakulása és formálódása egy életen keresztül tartó folyamat, melyekben azonosulunk a különböző szerepeinkkel (hivatás, férj-feleség, anya-apa, stb). Identitásunknak nagyon sok vetülete van, legyen az nemi szerepünk, a családban, szűkebb pátriánkban vagy a társadalomban betöltött státuszunk, nemzeti-, etnikai-, vallási hovatartozásunk.

De mi történik akkor, amikor egy hírtelen jött történés, esemény felborítja addigi életünket, s krízisbe kerülünk? Változunk-e, s ha igen, hogyan? Megváltozik-e világképünk, a világról alkotott véleményünk? Van-e változás, vagy a fontos dolgok azért állandóak, esetleg a változás az, ami állandó? Mi a „való világ”? Az, amiben élünk, saját szerepeink, vagy hírekben bekopogó események világa?

Sajtos Szilárd százados, református tábori lelkész eredetileg pedagógus, általános iskolai tanító, hittanoktató, középiskolai vallástanári végzettsége van. A Debreceni Református Hittudományi Egyetem és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Felsőoktatási Tagozatán történt végzése óta tábori lelkészként szolgál a Honvédelmi Minisztérium Protestáns Tábori Lelkészi Szolgálatnál. Megjárta Koszovót, 199 napot töltött Afganisztánban. Idén júniusban szakvizsgázott a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetében mentálhigiénikus szakon. Doctorandus (PhD) hallgató, kutatási a területe a lélektani krízis és a trauma pasztorálpszichológiai kérdésköre a katonai lelkigondozásban. Tábori lelkészi szolgálata mellett a Tiszántúli Református Egyházkerület „KatonaSuli”-programért felelős ifjúsági referense és a Magyar Református Szeretetszolgálat Katasztrófa-lelkigondozói Csoport szervező-vezetője.