Rendszerüzenet
2013. június 03.

Bemutatták az Izraelt

Szokatlannak nevezte a vasárnapi nagytemplomi összejövetelt Bölcskei Gusztáv a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, aki az Izrael című rockoratórium ősbemutatója előtt mondott beszédet. Mint mondta: „Együtt vagyunk zsidók és keresztények, vállalva közös örökségüket, felmutatva ennek az olykor türelmetlen, feszültséget gerjesztő világnak, hogy nekünk is tudnunk kell egymással leülni és a közös örökségünket megbecsülni”. Bölcskei Gusztáv utalva az oratórium műfajára a rockra, hangsúlyozta azt is, hogy „minden eszközzel és minden műfajjal ki lehet fejezni azt az üzenetet, amely árad a bibliai történetekből, és ez nem lehet más ma sem, mint egykor volt, Istennek az az akarata, hogy az ő népe békességben éljen.” 

A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke az előadással kapcsolatban kiemelte, hogy azt hallgatva minden jóakaratú embernek az kell legyen a kísérő imádsága, hogy kívánjon békét Jeruzsálemnek, Izraelnek és az ott élő embereknek, mert a sok konfliktus és baj mellett hinnünk kell, hogy nekik sincs más út, csak a békesség.

Horovitz Tamás a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke köszöntőjében szintén a zsidók és keresztények együttélésének fontosságát hangsúlyozta, valamint kiemelte, hogy a zsidóságnak fontos, hogy megmutassa múltját, kultúráját. A mű jelenre vonatkozó üzenete, mint mondta: „csak a pozitív és jó gondolatok és az, hogy csak az együttműködés mentén képzelhető el a jövő, és azt valljuk, hogy zsidók és keresztények az azonosságuk mentén és nem a különbségeik kapcsán kell, hogy együtt működjenek”!

Bosák Nándor a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspökének gondolatait Heller Zsolt etnográfus-esztéta mondta el. Bosák Nándor üzenetében kifejtette, hogy az oratórium azokat az örök kérdéseket feszegeti, mint például a Ki vagyok én?, Hová tartok?, Mi a helyes?, Ki fog engem segíteni?. Ezen kérdések mellett az ezekre az ószövetségben található válaszokat tárja a hallgató elé a mű. Kiemelte: már az ószövetségben is végighúzódott a „kétségbeesett, bűnei rabságától szenvedő ember szabadulás iránti vágya, és egy szebb, teljesebb élet utáni sóvárgás. Isten azonban nem hagyja magára szeretett teremtményét, hanem lehetőséget ad a megtisztulásra, és fölemeli a lecsúszott embert”. Bosák Nándor levelét azzal zárta, hogy kívánja, hogy "a 21. század embere is merjen szembenézni ezekkel a kérdésekkel, tudjon fölfelé tekinteni, harcolni a rossz, a bűn ellen és rendíthetetlenül bizakodni egy boldogabb jövőben, amelyet csak Istenétől várhat”.

Az oratóriumot, amelynek alapja Mózes öt könyve, középpontban a Tízparancsolattal, több százan hallgatták meg a vasárnapi ősbemutatón a debreceni Nagytemplomban. A mű egyébként 2011-ben magyarul már megjelent, de mostanra angol és héber nyelvre is lefordították, így a közel jövőben bemutathatják Budapest mellett Izraelben is.