Rendszerüzenet
2013. május 30.

Izrael

Vasárnap tartják az Izrael című vallási és történelmi ihletésű rockoratórium ökumenikus ősbemutatóját a Debreceni Református Nagytemplomban. A délután 4 órakor kezdődő előadás a zsidó nép kultúráját, múltját, jelenét, és több évezredes kiválasztottságát mutatja be a dalok nyelvén. Fekete Dániel szerző az Európa Rádiónak elmondta, hogy Mózes öt könyve a meghatározója a műnek, középpontban a Tízparancsolattal, de megjelenik a darabban a Messiás kora is és a közel múlt eseményei, mint például a holokauszt. Az oratórium 2011-ben magyarul már megjelent, de mostanra angol és héber nyelvre is lefordították.

Az oratórium üzenete egyrészről a békesség, másrészről pedig Izrael népének példáján nagyon sokat tanulhatunk arról, hogy bármilyen nehézségben is vagyunk, abból mindig van kiút- mondta Fekete Dániel, aki szerint ezt az üzenetet nem csak magyarul kell, hogy hallják az emberek, szeretnének a művel nemzetközi szinten is megjelenni, illetve Izraelben is bemutatják majd az oratóriumot, ezért is készült el az angol és héber fordítása.

A szöveg írása mellett, Fekete Dániel Mike Ádámmal közösen szerezte az oratórium zenéjét. A felvételeken és a vasárnapi bemutatón is szerepel majd a vámospércsi Búzavirág Gyerekkar, valamint a Kodály Zoltán Vegyeskar is fellép a Nagytemplomban.

Fekete Dániel kiemelte, hogy felekezetek közötti összefogás gyümölcse a mostani bemutató, amelynek létrejöttét Dr. Bölcskei Gusztáv a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, Bosák Nándor a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspöke és Dr. Asher G. Ehrenfeld Debreceni és Kelet-Magyarországi főrabbi is támogatta, előszót is írtak a darabhoz. A vasárnapi koncertet Bölcskei Gusztáv püspök úr nyitja meg, valamint köszöntőt mond Horovitz Tamás a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke.

Fekete Dániel hangsúlyozta, hogy a mű megalkotásában és a bemutató összeállításában is felekezettől függetlenül sokan segítettek, többek között római katolikus, református, úgymond valláson kívüli és zsidó vallásúak is. Kifejtette: "Szeretnénk, ha ez az összefogás, ami miatt megszületett az oratórium, eljutna az emberekhez. Ezért fontos szerintem az oratórium ökumenikus ősbemutatója. Úgy vélem a jövőnk az összefogásban és a békességben van”. Az oratórium megszületésével a szervezők még azt az üzenetet is szeretnék továbbítani, hogy bármennyire változik a világ, és bármennyire úgy érzik az emberek, hogy nincsen lehetőség az alkotásra, akkor vegyék észre azt, hogy összefogással igen is jobbá lehet tenni a világot!

A mű mellé elkészült egy hangoskönyv is, amelyben mindhárom nyelvű fordítás megtalálható mind szövegben, mind zenei anyagban is. – emelte ki Fekete Dániel, aki a jövővel kapcsolatban kifejtette, hogy szeretnék elvinni ezt a művet a fővárosba is, ahol ugyan úgy mint Debrecenben először egy Zsidó közösségben adnák elő, majd ott is szerveznének egy ökumenikus koncertet, valamint a tervek szerint sikerül Izraelben is bemutatni majd az oratóriumot. 

  alt