A református és a katolikus püspök párbeszéde
Vannak-e még öröm-híreink? címmel Bölcskei Gusztáv református és Várszegi Asztrik katolikus püspök beszélgetett a médiáról február 27-én a zsinati székházban. Az alkalmat a Károli Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara szervezte.
„Azok a kérdések, melyek ma minket, keresztyéneket izgatnak, nem állnak meg a felekezeti határoknál" – kezdte a dialógust Bölcskei Gusztáv, példának említve XVI. Benedek könyveit, melyekben izgalmas témákat boncolgat. A pápa lemondása kapcsán a pannonhalmi főapát elmesélte, hogy első gondolata volt, amikor meghallotta a hírt: „ez lehetetlen". A második pedig az, hogy „ez egy igazán őszinte, keresztényi cselekedet és bölcs döntés volt, és ez a gesztus új lehetőséget nyit a pápaság számára". Most a katolikus egyház feladata, hogy spirituális választ adjon a válságban élő tömegek számára és a feltámadott Krisztust mutassa meg – mondta.
A pápaság, úgy látszik, mégis érdekes a média számára – válaszolta Várszegi Asztrik a moderátor Gégény István újságíró felvetésére, hogy miként látja egy egyházi vezető az új pápát övező találgatásokat, fogadásokat.
A Bibliában szereplő sok történet ma a bulvárlapok szalagcíme mögött bújhatna meg – jegyezte meg a zsinat lelkészi elnöke. A moderátor felvetette, lehet-e hírértéket adni a szörnyűségeknek, botrányoknak a televízióban keresztyén szempontból, és vajon miért nem a „szép és értékes" hírek kerülnek elénk. A katolikus egyházi vezető szerint a világot nem szabad kizárni, ezért inkább a hírfogyasztás mikéntjét, kultúráját kellene megtanulnunk. „Ha a mértéket elveszítjük, magunk is elveszünk benne" – mondta. „A média hatalom, a média manipuláció" – tette hozzá. Diszkréció – fogalmazott a főapát. Puritánság – reagált rá a református püspök, említve az egyre inkább elterjedőben levő „Elég kultúráját", mely fogyasztásunknak ad határt.
Élmény-társadalom
A közösségi média kapcsán a zsinat lelkészi elnöke kifejezte kétségeit, hogy a fiataloknak árthat, ha rögtön kiadják dühüket, szerelmi csalódásukat, mert nem hagyják magukban érni a tapasztalatokat, és ez spirituálisan is fontos lenne a kereszt felvételéhez. A csendes jelenlét, a meghallgatás, a közösségi jelenlevés nagyobb segítség – jegyezte meg Várszegi Asztrik.
„Ha ma a bevásárlás nem élmény, akkor az már nem is érték, ma ugyanis élmény-társadalomban élünk" – mondta Bölcskei Gusztáv. Nekünk, embereknek és a legtöbb hittársunknak is az a fő bajunk, hogy nem élünk, hogy járókelő hullák vagyunk – mondta a főapát, hozzátéve, hogy tőlünk, egyháziaktól függ, mennyire hívjuk fel a figyelmet az örömhírre, mennyire csinálunk kedvet hozzá.
A Heidelbergi Káté 80. kérdés-felelete – mely kimondja, hogy a katolikus mise kárhozatos bálványimádás – szintén a disputa külön témája volt. A zsinat lelkészi elnöke ismertette a Káté idevágó történetét, illetve az említett szövegrész körüli szavazást a tavalyi zsinaton.
Szóba került A fiú című, a református egyház sok vihart kavart karácsonyi kampányfilmje, melyről a főapát a pannonhalmi karácsonyi éjféli misén prédikált. „Kolostori magányomban nem is tudtam, hogy ekkora botrányokat okozott ez a film, azért választottam, mert nagyon tetszett és nem volt csöpögős, mint általában a karácsonyi alkotások" – mesélte el Várszegi Asztrik. Bölcskei Gusztáv megemlítette, hogy sosem restellte Joseph Ratzinger írásait olvasni, sőt szószékről idézni azokból.
reformatus.hu
Fotók: Sereg Krisztián