Beiktatták hivatalába Erdély új református lelki vezetőjét. Az ünnepi istentiszteletre február 1-jén a kolozsvári Farkas utcai templomban került sor, ahol a tavaly év végi általános tisztújításon hivatalt nyert egyházi tisztségviselők is letették esküjüket. Kató Béla az Erdélyi Református Egyházkerület negyvenhatodik püspöke.
Legyünk a szabadítás eszközei
Beiktató beszédében Bölcskei Gusztáv tiszántúli püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke a Bír 6,1kk verseihez kapcsolódóan elmondta: ahogy erdélyi szokás szerint ennek az ünnepi istentiszteletnek az elején megvallottuk bűneinket, úgy kell minden új kezdet előtt is bűnvallással Isten elé állnunk, és nem szabad a nehézségekért másokat okolnunk.
A zsinati elnök emlékeztetett arra, hogy Makkai Sándor, a Trianon utáni évek erdélyi püspöke szerint egyházunk küldetése, hogy öntudatos magyar református egyház legyen. Ehhez azonban a hit bátorsága és missziói lelkület kell, ami nem másoktól várja az iránymutatást. Mert ha nem hisszük el, hogy az úton velünk lesz az Isten, akkor nem érünk célt, és a Gedeonnak szóló angyali köszöntés nem válik életté. Ezért vele együtt el kell hinnünk, hogy mi is az isteni szabadítás eszközeivé válhatunk. A magyarországi egyházvezető végül emlékeztetett arra, hogy a püspöki eskü nem szól a püspök jogairól, viszont részletezi felelősségét és kötelességeit. A jogok a közösséget, az egyházat illetik.
Hitet az embereknek
Szeretet mindenben
Kató Bélára áldást kértek az Erdélyi Egyházkerület esperesei és a Magyar Református Egyház püspökei, valamint köszöntötték az erdélyi magyar, román és szász egyházak vezetői, a nyugati testvéregyházak, a magyar és a román állam, valamint az erdélyi politikum képviselői. Az eseményen jelen volt Hölvényi György egyházi, nemzetiségi és civil ügyekért felelős államtitkár is.
Balog Zoltán nemzeti erőforrás miniszter köszöntőjében kifejtette: az összetartozás alapja a lelki közösség. A közös kultúra és történelem, a nemzeti érzés, a gazdasági érdekek, a közjogi összetartozás ennek csak eszközei lehetnek. A politikus hozzátette: Erdély a szegénységéből gazdagította és gazdagíthatja ma is Magyarországot.
Jakubiny György gyulafehérvári érsek kijelentette: a magyar történelmi egyházak közös öröme az új református püspök beiktatása. Egy régi mondást idézve azt kívánta közösségeinknek, hogy „legyen egység a szükséges dolgokban, szabadság a kétségesekben és szeretet mindenben".
Zán Fábián Sándor kárpátaljai püspök a Magyar Református Egyház részegyházainak nevében azt kívánta Kató Bélának, hogy ne csak azt a megbecsülést kapja meg, amit Jézus ígért a neki szolgálóknak, hanem az emberek tiszteletét is.
Kiss Sándor, képek: Barcza János
Kató Béla a köszöntésekre adott válaszában az erdélyi magyar politikumhoz fordulva elmondta: aki Jézus Krisztus parancsának szellemében a szegények ügyét kiemelten érvényesíti politikai szemléletében és törekvéseiben, illetve Erdély valós érdekeit szolgálja tevékenységével, az pártállástól függetlenül partnerként számíthat a református egyházra. Kiemelte továbbá az összefogás és a valódi egység szükségességét. Ahogy mondta, az egység nem a másik bekebelezéséből jöhet létre, hanem a valódi és a közösen elérni szándékozott célok érdekében vállalt együttműködés útján. A romániai magyar politikának szerinte meg kell haladnia az ellentéteket.

Tiszántúli Református Egyházkerület