Rendszerüzenet
2013. január 08.

Bagdy Emőke professzor előadása Csengerben

Az ismert előadó „Megtartó és megküzdő lelki erőinkről” címmel tartott előadást 2012. december 21-én a csengeri Művelődési Központ Színháztermében. A közeledő karácsonyi ünnep ellenére több mint százhúsz fős hallgatóság gyűlt össze, jelezve, hogy a téma iránt - a legfőképpen érintett pedagógusokon, óvónőkön kívül - mások is érdeklődnek.

Bagdy Emőke előadásában a témát három kérdéskörben ismertette, ezek: pszichoszomatika, egészség-pszichológia, spirituális-pszichológia. Az első kérdéskör arra hívja fel a figyelmet, hogy az ember lelkiállapota kihatással van testi egészségére. Az orvosi gyakorlat egyre inkább figyelembe veszi és felismeri, hogy az ember nem csak testi, hanem spirituális valóság is. A tartóssá váló rossz lelkiállapot az ember szerveire is hatással van (pl.: szív- és érrendszeri betegségek). A második kérdéskör (egészség-pszichológia), a stressz helyzetekben vizsgálja az embert. A stressz tehetetlenné teszi az érintett személyt, azonban fontos, hogy ezekben a helyzetekben hogyan reagál és milyen válaszokat ad. A stressz helyzetek pozitív megoldásait és levezetési módjait kutatja és keresi az egészség-pszichológia. Az erőnket meghaladó helyzetekben a kivezető út elsősorban, egy pozitív ún. „előre tekintő jövőkép.” Az ilyen helyzetekben további segítséget jelent, ha van egy olyan segítő, bizalmi személy, akivel meg lehet osztani a terheket, megbeszélni a nehézségeket. A közösség gyógyító ereje, pozitív hatása egész élethossziglan fontos. A közösség szerepéhez kapcsolódik a harmadik kérdéskör, a spirituális-pszichológia. Az értelmi és érzelmi egyensúly elérése és megtartása különösen fontos a lelki egészség szempontjából. A közösségi kapcsolatok akkor működnek jól és hatékonyan, ha a közösség tagjai figyelmet fordítanak személyes lelki egyensúlyukra, a test és lélek harmóniájára. Ennek az egyensúlynak része az Istennel való kapcsolat elengedhetetlen feltétele, az imádság.

alt

A több mint két órás előadás, a nagyszámú hallgató számára tartalmas és értékes idő volt. A visszajelzésekből tudható, hogy megerősítés és bátorítás volt a pedagógusok számára az előadás, ami a mindennapok erőpróbájában segítséget jelent. Az előadó, a téma iránt érdeklődőknek ajánlotta „Utak önmagunkhoz” című könyvét. Hasznos és a gyakorlati életre vonatkozó üzenet, hogy milyen nélkülözhetetlen dolog a lélek „karbantartása” – az egyéni és közösségi életben egyaránt. Pál apostol felhívása: „Az imádságban legyetek kitartóak…” (Kol. 4,2) ma is a keresztyén élet alapját jelenti.

Bartha Gyula, a szatmári egyházmegye esperes-lelkipásztora köszönte meg Bagdy Emőke előadását és kifejezte reményét, hogy ennek az értékes előadásnak lehet még folytatása.

Bagdy Emőke „Megtartó és megküzdő lelki erőinkről” című előadását az „Új Széchenyi Terv” keretén belül elnyert „A családi közösségi kezdeményezések és programok megerősítése Csengerben” TÁMOP-5.5.1.B-11/2-2011-0058. elnevezésű pályázat tette lehetővé.

Csenger, 2012. december 27.

Dr. Tőkés Zoltán
lelkipásztor