A tégláskerti templom tervezőjére emlékeztek
Szalmakazaltól a tégláskerti templomig címmel idézték meg Csete György építészetét a különleges alkalmon. Csete György sok szállal kapcsolódik Debrecenhez. Úgy is, mint a Kollégiumért „rajongó” öregdiákok egyike, aki később templomot épített a városnak a Tégláskertben. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas akadémikus építész 1952 és 1956 között a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának diákja volt. A Menedék című, 2013-ban született kötet tartalmazza a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában 1950 –1958 között végzett diákok visszaemlékezéseit. Csete György ekkor a következőképpen fogalmazott.
"A város és a Kollégium hálára köteleznek; életben maradtam, feleségemmel, a Bethlen Gábor-díjjal; és a Tégláskert Szepesi utcában épített új református templomomért Debrecen az egyik régebben élt főépítésze, Borsos József (1875–1952) nevét viselő nívódíjjal tüntetett ki. Különös egybeesés, hogy én az ő halála évében kaptam menedéket a »szabadság őrvárosá«-ban, ahogy Kossuth nevezte Debrecent 1849-ben. Sajnálom, hogy nem itt születtem, de legalább itt tanulhattam, ahol a Himnusz költője is naponta köszönt bronz-arcával, valahányszor belépek a Kálvin térről a bejárati vaskapun. El-elidőzöm nagy elődeink domborművei előtt, akik figyelmeztetnek a magyar nyelv és a történelem iránti kötelező hűségünkre, ami belülről kell hogy fakadjon, erősödjön bennünk tovább.”
Az ünnepi alkalom részeként avatták fel a 2016-ban elhunyt Csete György emléktábláját. A nyitó áhítatot Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke tartotta, de beszédet mondott Puskás István, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere, Győri János irodalomtörténész, aki egyben a Debreceni Református Kollégium Baráti Köre elnöke is, és Csete Örs, a Csete Alapítvány elnöke.
A templom felszentelésének 20. évfordulóját jövőre ünnepli majd az egyházközség.
A megemlékezésen készült képek megtekinthetők itt:

Tiszántúli Református Egyházkerület
Fotók: Miskolczi János