Rendszerüzenet
2012. december 21.

„Látászavar ellen – Karácsony…”

Amikor 2012 Karácsonyára készülök, kettős hatás alatt vagyok, melyek nem egymás ellen dolgoznak, ahogy sokszor megtapasztalja az ember, hanem egymást erősítik. Lám, ilyen is van. Óvodás hittanosaimnak egy új éneket tanítok Szentestére. Első sora így szól: „Pásztorokkal vagyok útban, Jézusom, hogy látni tudjam, Őt, az Isten gyermeket, aki értem született…” Minden pillanat, amit a legkisebbek között tölthetek el, ajándék. Amikor hallom hangjukat, mutogatásra lendülő kezeiket, és azok a szemek… „hm”, - látni akarnak!

Tanulni és tanítani való ez a látni akarás. Eközben pedig szóról-szóra élem meg ennek a kedves gyermekéneknek minden egyes sorát, hiszen szeptemberben református lelkipásztorokkal voltam útban, - hogy én magam is, látni tudjam.

Ovisok, vagy lelkipásztorok? Kicsik vagy nagyok? Nem mindegy? Egy a lényeg! Hogy „látni tudjam”. Vonatkoztassunk most el a külsőségektől. A globalizáció hangulatfelelőseinek cséplését megteszi más. Magunkból induljunk ki.

A látni tudás képességét éppen útközben, de elvesztette az ember; aki sokszor éli meg, hogy pontosan a szeme csapja be. Mégsem szabad, hogy elmenjen a kedvünk az élettől, vagy az igazi ünneptől, bizonyos csalódások megtapasztalása miatt. Kell, hogy megértsük a titkot. Ehhez figyeljünk a következő párbeszédre, ami a róka és a kisherceg között zajlott:

„– Tessék, itt a titkom. Nagyon egyszerű: jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.

– Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan – ismételte a kis herceg, hogy jól az emlékezetébe vésse.” /de Saint-Exupéry/

Ismételgetni kellene nekünk, felnőtteknek is, hogy jól az emlékezetünkbe vésődjön, hiszen valamikor, nem oly régen, talán még mi énekeltük ezeket a karácsonyi énekeket. A mi hangunk, a mi kezünk, és a mi szemeink… és látni tudtuk! A lényeget: Isten Fiát.

Azt mondod, hogy nem lehet? Elfogyott a szó, elfáradt a kéz, és már a szem sem a régi? Tudod Kedves Olvasó, lehet, hogy igazad van, de akkor üljünk oda az aggastyán Simeon mellé, aki egész életét arra tette fel a templomba járásban, hogy meglássa a világ Megváltóját. Vallomása szerint: „Most bocsátod el, Uram szolgádat beszéded szerint békességgel, mert meglátták szemeim üdvösségedet, amelyet készítettél minden nép szeme láttára, hogy megjelenjék világosságul a pogányoknak, és dicsőségül népednek, Izraelnek.”/Lukács 2, 29-32/

Bár a látni tudás képessége oda van, de a látni akarásra való törekvést nem veheti el senki. Karácsonykor, a látni akaró lelkületünk kell, hogy munkába, szolgálatba álljon; még szebben mondva, ünnepeljen. Akarjunk látni! Az én véleményem és élettapasztalatom az, hogy a látni akarásnak van egy ikertestvére. Ez pedig a hit. Nem biztos, hogy látom, de az biztos, hogy látni akarom. Ahogy az eltakart arcú apostol írja, „A hit pedig a remélt dolgokban való bizalom, és a nem látható dolgok létéről való meggyőződés. /Zsidókhoz írt levél 11,1/

Mindezek után semmi akadálya nincsen annak, hogy a gyermekek mellett mi is őszintén ünnepeljünk. Akarjuk hát látni a betlehemi jászlat, a fölé hajoló Máriát, a pásztorok és angyalok seregét, illetve a lényeget, az Úr Jézus Krisztust, a világ Megváltóját! Nemcsak azt a kicsi, kortársaihoz hasonlóan tehetetlen, felnőtt segítségére szoruló kisfiút, hanem azt a Nagyot, Aki Fény a véghetetlen Fényből, hogy a tehetetlen felnőttvilág útját beragyogja.

A Szentlélek hajtotta és éltette Simeont. A Szentlélek ígért és reményt táplált a szívében, mégpedig úgy, hogy az ígéret beteljesedik, a reménység pedig célba ér. Látni akart. Látását csak és kizárólag a Szentlélek segítette; az agg Simeon csak hagyta magát vezettetni, így látni is tudott.

Zárásul hadd álljon itt áldott emlékű professzorom gondolatsora: „… aki nem hagyja magát megérinteni a Lélektől, az nem fogja felismerni Krisztust akkor sem, ha egész idő alatt róla beszéltek is. Énekelhet, de éneke nem testvér az angyalok énekével, s imádságai a mennyezetről hullanak vissza szárnyszegetten. A szolgálatra indító találkozások csodálatos „rendezője”, a Simeont indító Lélek ma is készen áll, csak hívni, kérni és engedelmeskedni kell.” /id. dr. Fekete Károly/

És még valami. Betlehemben jártam, és láttam. Mindenkit megnyugtatok, hogy nem feltétlenül szükséges odáig menni, hogy látásunk, ezáltal hitünk megerősödjön.

Legyen ez a hely a templomunk, ahol hívjuk, kérjük és engedelmeskedünk Mindenható Istenünknek; higgyük el, „meglátjuk”, és IGAZI KARÁCSONYUNK LESZ, JÉZUSSAL!

Így legyen!

 

Lovász Krisztián