Közös imádság a Nők Ökumenikus Világnapján
Felemelő esemény volt 2025-ben is a világimanap, amelynek liturgiáját a Cook-szigeteken élő keresztény nők készítették. Mottója: „Áldalak téged, mert csodálatosan megalkottál” (Zsolt 139, 14). A különböző debreceni keresztény felekezetek női csoportjai – a TTRE nőszövetsége vezetésével – csatlakoztak a világeseményhez. A március 7-i rendezvény helyszíne az evangélikus templom volt. Dr. Kálmánchey Márta beszámolója.
Asztalos Richárd, a Debreceni Evangélikus Egyházközség lelkészének üdvözlő szavait Dr.Gaál Botondné Dr. Czeglédi Mária kerületi nőszövetségi elnök köszöntése követte. Hálatelt szívvel emlékezett meg arról, hogy az 1887-ben elindult mozgalom mára már 185 országra kiterjedő világeseménnyé vált. Milliók közös imádsága adódik így össze, erőt adva a hétköznapokhoz, és irányt mutatva a cselekvő szeretethez.
A Cook-szigetek életéről egy kisfilmet láthattunk, amely ízelítőt adott az ottani különleges növényvilágról, természeti kincsekről, zenei, gasztronómiai kultúráról. A Csendes-óceán déli részén elhelyezkedő apró szigetek csekély számú lakosságának többsége keresztény. Az evangelizáló misszió az 1800-as években ért el hozzájuk, amelyet befogadtak, ötvözve azt polinéz kultúrájukkal. "Kia orana!" Maori nyelven azt jelenti, hogy jó napot, de azt is, hogy élj soká, élj jól! – ezzel üdvözöltek bennünket a Cook-szigetekről, és ezzel köszöntöttük mi is egymást.
Három helybeli nő történetét osztották meg velünk a tematika készítői. Mili egy 15 éves lány, akit végtelenül megrémített az, amikor egy covidos beteggel került kapcsolatba. De megtapasztalta könyörgő imája erejét, és egyben azt, hogy Isten ismeri őt, és jelen van életében. Istennél mi is békességet találhatunk – biztat bennünket megtapasztalása. Vaina története szomorú, mert sok megaláztatást kellett elszenvednie amiatt, hogy anyanyelvét használta az iskolai kötelező angol helyett. Fontosnak tartja, hogy minden nép a saját ősi nyelvét őrizhesse, és emiatt ne legyen alacsonyabb rendűnek bélyegezve. "Isten a nehéz helyzetekben is velünk van, ez a tudat erőt és vigaszt adhat" – vallja. Dawn doktornő volt az első női orvos a szigeten mint gyermekgyógyász. Kitartó gyógyító és felvilágosító munkáját Isten vezetésének köszöni. Naponta megtapasztalja, hogy Isten csodálatos alkotásai vagyunk.
Az áhítatot Asztalos Richárd a 139. zsoltár néhány verse alapján tartotta. „Te alkottad veséimet, te formáltál anyám méhében. Magasztallak téged, mert félelmes és csodálatos vagy; csodálatosak alkotásaid, és lelkem jól tudja ezt” (Zsolt 139, 13-14).
"A zsoltárok minden életeseményt feldolgoznak, így bármilyen helyzetben erőt és biztatást nyerhetünk belőlük. A régiek jobban tudták ezt, mint mi manapság. Gyakran olvasni se tudtak, de énekekkel fejezték ki hálájukat. Nekünk sem szabad megfeledkezni a háláról a sok jóért, amit kaptunk, még akkor se, ha éppen terheket hordunk. Ne a bajokról beszéljünk, hanem igyekezzünk áldást mondani mindenkinek" – fogalmazott Asztalos Richárd.
Ezután imádságok és énekek következtek, majd egymás kezét megfogva elimádkoztuk a Miatyánkot, és áldást mondtunk egymásra. Felajánlásokat a menekültek orvosi ellátására lehetett tenni. Az evangélikus testvérek gazdag szeretetvendégséggel fogadták a résztvevőket.
Szöveg: Dr. Kálmánchey Márta
Fotók: Máté Gyuláné