Jelis Budding holland mecénást köszöntötték 77. születésnapján
Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Hadházi Tamás és Demeter Ottó esperesek, valamint több lelkipásztor is részt vett a Debreceni Református Egyetemi Templomban 2025. március 14-én rendezett ünnepségen.
Jelis Jacobus Budding 1948. február 19-én született, gyermekkorát a második világháború utáni években, nehéz körülmények között töltötte. Már fiatalon el kellett kezdenie dolgozni, hogy segítse családját: egy távoli város hangszergyárában tanulta meg a zongorahangolás mesterségét. Később, feleségével közösen alapították meg a zongorák és pianínók javításával, kereskedésével foglalkozó cégüket. Mintegy négy évtizeddel ezelőtt kerültek kapcsolatba több magyarországi és erdélyi református gyülekezettel: az azóta eltelt idő alatt több mint hetvenszer járt otthona, Veenendaal és Magyarország között, utazott 300 ezer kilométert, és több mint 40 orgonát juttatott el különböző egyházközségekbe. Egyik leggyakoribb úticélja az Esztári Református Egyházközség volt. Az 1980-as évek végén itt szolgált Jenei Zoltán lelkipásztor, aki egy családi kapcsolat révén ismerkedett meg Jelis Buddinggel és feleségével, gyermekeikkel. Hamarosan az esztári reformátusok, valamint a veenendaali Julianakerk templom közössége testvérgyülekezetekké is váltak, és eközben került a hajdú-bihari településre egy orgona Jelis Budding jóvoltából.
Jelis Budding
„Jelis testvérünk azon lehetőséggel szolgál, amit az Úristentől kapott. Istentiszteleti használatra elektromos orgonákat ajándékoz gyülekezetek és intézmények számára, komolyzenei koncertek alkalmával önkéntes adományokat gyűjt gyülekezetek támogatására, és a vállalkozása tulajdonában lévő vagy rendelkezésére bocsátott járművekkel sok más adományt – ruhaneműt, használati tárgyakat, gyógyszereket – szállít rászoruló keresztyén közösségek számára” – foglalta össze Jelis Budding tevékenységét Jenei Zoltán a családtagok, barátok, gyülekezeti képviselők előtt.
id. Jenei Zoltán, nyugalmazott lelkipásztor
A meglepetésünnepségen Fekete Károly tiszántúli püspök tartott áhítatot. A 150. zsoltár felolvasása után elmondta: az ott említett hangszerek nem öncélúan szólalnak meg, céljuk, hogy elérjék az emberi személyiség legmélyét, a lelkét.
Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke
„Ebben a lélekben sok olyan dolog rejtezik, amely a napközbeni cselekvések során nehezen jön elő, de az énekünk, az egyházzene elő tudja ezeket az érzéseket hozni, így összekötve bennünket az Úristennel” – fogalmazott Fekete Károly.
A püspök hozzátette: azért az egyetemi templomot választották a köszöntés helyszínéül, hogy Jelist orgonajátékkal is meg tudják örvendeztetni. Ennek keretében játszott Sárosi Dániel egyházkerületi zenei főigazgató, Fekete Károly püspök, valamint Marjon Achterberg-Budding, akinek Magyarországra érkezéséről édesapja csak a helyszínen értesült.
Marjon Achterberg-Budding
„Mindig nagyon jól esett számunkra az a vendégszeretet, amit itt tapasztaltunk. Én és a testvérem gyermekkorunkban itt tapasztaltuk meg, hogy a jólétet nem lehet magától értetődőnek venni. Édesapám részéről ez a kapcsolat nem egy hűvös jótékonysági akció, hanem az ő szeretetének megnyilvánulása magyarországi testvérei iránt, és ezt a szívügyét a bátyámmal együtt mi is igyekszünk támogatni” – mondta Marjon Achterberg-Budding.
Az eseményen köszönetet mondott Jelis Buddingnek Hadházi Tamás, a Debreceni Református Egyházmegye esperese, Demeter Ottó, a Békési Református Egyházmegye esperese, valamint Szécs Tamás, Esztár polgármestere. Bár személyesen nem tudott jelen lenni, levélben méltatta és megköszönte honfitársa diakóniai tevékenységét Désirée Bonis, a Holland Királyság magyarországi nagykövete.
Jelis Budding meghatottan köszönte meg a meglepetést, és azt kívánta, hogy legyen még alkalma ebben a körben találkozni a jelenlévőknek.

Tiszántúli Református Egyházkerület
Fotók: Miskolczi János