Rendszerüzenet

Rangos kitüntetést kapott az egyházkerület püspöke

Fekete Károly tudományos munkásságáért és vezetői tevékenységéért a Debreceni Egyetem dr. Tankó Béla-díját vehette át az intézmény doktoravató ünnepségén 2024. november 23-án.

Az elismerést a Debreceni Egyetem Szenátusa 1996 óta adományozza az intézmény azon, minden évben legfeljebb két oktatójának, aki gyógyító, oktató vagy kutató munkában, illetve művészeti tevékenységben kimagasló teljesítményt ért el. A díj névadója, Tankó Béla 1905-ben született Szászvárosban, Erdélyben. Egyetemi tanulmányait a Debreceni Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végezte, majd bölcsészdoktori címet szerzett "sub auspiciis gubernatoris" eredménnyel. 1950-ben az önállóvá vált Debreceni Orvostudományi Egyetem Biokémiai Tanszékére – mint alapító intézetvezető professzor – nyert kinevezést, ahol jelentős érdemeket szerzett az önálló Biokémiai Intézet megteremtésében, munkatársaival Magyarországon elsőként kapcsolódott be a nukleinsavak kutatásába, melyben nemzetközi elismertséget szerzett. 1995-ben özvegye – férje emlékének ápolására – alapította meg a Dr. Tankó Béla emlékdíjat, amelyet a Szenátus a család javaslatának figyelembevételével ítél oda. Ebben az évben, az elismerés története során először kapta olyan személy a díjat, aki nem a Debreceni Egyetem oktatója.

Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a Tankó Béla-díjjal

A döntés indoklásaként elhangzott, hogy Dr. Fekete Károly 1982-ben, zenei tanulmányait követően iratkozott be a Debreceni Református Teológiai Akadémiára. 1992 decemberében szentelték lelkésszé, doktori fokozatát a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben szerezte meg 1995-ben, 2010-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. 1997-2005, majd 2011-2014 között a Debreceni Hittudományi Egyetem rektora volt. Aktívan részt vett az integrált Debreceni Egyetem létrehozásában, rektori működése alatt ment végbe a teológiai oktatás reformja és struktúraváltása. A Tiszántúli Református Egyházkerület 2014-ben választotta meg püspökévé. Tudományos munkássága igen sokrétű, tizenöt önálló kötet szerzője, számtalan tanulmánya és szakcikke látott napvilágot. A díj átadásakor a döntéshozók kiemelték Fekete Károly tudományos munkásságát és vezetői tevékenységét is.

Az esemény képekben:

Fotók: Miskolczi János