Felújították a templom orgonáját Földesen
"Akiket pedig Isten lelke vezérel, azok Isten fiai. Maga a lélek tesz tanúbizonyságot, a mi lelkünk együtt arról, hogy Isten gyermekei vagyunk. Ha pedig gyermekek, akkor örökösök is: örökösei Istennek, örököstársai Krisztusnak, ha vele együtt szenvedünk, hogy vele együtt megdicsőüljünk" – fogalmazta meg Pál apostol rómabeliekhez írt levelének nyolcadik fejezete alapján Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke igehirdetésében. A reformáció napjához közeledve azt mondta: Isten Lelkének vezérlése arra a felismerésre akar juttatni bennünket, hogy ne legyen bennünk üzemzavar.
"Ő tudja, látja, hogy mi történik velünk. Tudja és látja milyen az, amikor kívülről irányítottakká válunk és a belső vezérlésünk felmondja a szolgálatot. Gyöngeségünkben segítségünkre siet a helyrehozást munkáló Szentlélek. Isten elküldte Szentlelkét, hogy elvégeztessen bennünk három fordulatot. Elsőként a Szentlélek át akar fordítani a szolgalelkűségből a fiúságba. Isten azon munkálkodik, hogy felnyissa sokféle szolgaságunk zárait. Ő rátalál szívünk nyitjára. A Szentlélek ereje segít legyőzni az ember szolgalelkűségét, amit felvált a gyermeki öntudat, az Isten családjába tartozás tudatossága. A Szentlélek másodikként a némákból Istenhez kiáltókká akar tenni. Harmadikként pedig örökösökké akar tenni. Isten megmutatja szabadító erejét, mert figyelmeztet: örökös vagy! Bizony gazdag örökségünk van, mint keresztyéneknek. Örököstársunk, jogaink kivívója végigjárta a fordulatteremtés állomásait, hiszen szenvedő szolgából lett győztes Fiú, bírái előtt némán megálló ecce homóból lett kereszten kiáltó és közbenjáró Megváltónkká. Az Ő országa a mi legnagyszerűbb örökségünk" – zárta igehirdetését Fekete Károly.
Az Istentisztelet résztvevőit Eszenyi Balázs, a Hajdúvidéki egyházmegye tanácsosa és Jeneiné dr. Egri Izabella polgármester köszöntötte, majd az orgona felújítása során elvégzett munkákról a gyülekezet lelkipásztora, Kovács András tájékoztatta az istentisztelet résztvevőit. Mint elmondta, a nemzetközi hírű orgonaépítő mester, Angster József 1894-ben építette meg Földesre ezt a 14 regiszteres, mechanikus csúszkaládás, két manuál-pedálos hangszert. 1917-ben a homlokzati sípsort a templom két nagyobb harangjával együtt rekvirálták. 1923-ban az Angster cég pótolta a hiányzó sípokat, de akkor már csak horganyból készültek el a sípok a korábbi ónötvözet helyett. A második világháború sem kímélte a hangszert. A hangszer a maga 14 regiszterével nem tartozik a nagy orgonák közé, sőt kis hangszernek minősül. Értékét az adja, hogy mechanikus traktúrával épült, billentése mégsem nehéz, valamint hangszínei a 19. század igényeit hűen példázzák. Kovács András elmondta: minden hangszer esetében van természetes elhasználódás. A bőrborítások egy idő után kirepedeznek, a finomabb fémalkatrészek megkopnak, eltörnek. Ebből fakadóan bizonytalanná válik a hangszer működése.
"130 év után időszerű volt, hogy a fúvó és a szelepek új bőrözésen essenek át, a szeleprugók és vezetők cseréje megtörténjen, a törött húzólécek és a sípanyagban esett károk javításra kerüljenek. Új borítást kapott valamennyi billentyű, és megtörtént a hangszer tisztítása, kiegyenlítő intonálása és hangolása" – tette hozzá. Beszámolt arról is, hogy a felújításhoz szükséges forrás jelentős részét pályázati támogatás biztosította: az ötmillió forintos beruházásra 4,5 milliót nyert az egyházközség, a különbözetet saját forrásból, adományokból sikerült előteremteni. A felújítást Sipos István orgonaépítő végezte. A lelkipásztor gondolatai zárásaként reményét fejezte ki, hogy a következő nemzedékeket is el tudja bűvölni majd az orgona.
A hangszeren Fekete Károly püspök játszott először, majd Kovács András lelkipásztor előadásában négy különböző sítusú orgonamű hangzott fel a kiváló akusztikájú templomban.
Szöveg és fotók: Péter Imre (haon.hu)