Rendszerüzenet

A Nagykunsági Egyházmegye gyülekezeti gondnokai találkoztak

Karcagon, a Nimród Bioszálloda konferenciatermében tartották meg a Nagykunsági Református Egyházmegye gyülekezeti gondnokainak értekezletét 2024. október 27-én. Az alkalmon Fekete Károly püspök a református egyházvezetés alapelveiről beszélt a jelenlévőknek.

A Tiszántúli Református Egyházkerület püspökének áhítatával kezdődött a nagykunsági gondnokok értekezlete. Fekete Károly hangsúlyozta: a református közösség öröksége büszkeségre ad okot. Megfogalmazása szerint olyan örökségtudat ez, amely mellé érdemes odaállni. Beszédében három fordulatra hívta fel a figyelmet. A kiszolgáltatottakból lesznek Isten gyermekei, a némák imádsággal kiáltókká válnak, míg a nincstelen-érzésből örökségtudat lesz. Ez utóbbi az Isteni örökösödési jog.


Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke

Ezt követően Szentesi Lajos, a Nagykunsági Református Egyházmegye főgondnoka részletesen szólt a presbiteri tisztséggel járó feladatokról, majd bemutatta az egyházmegye működését. Elhangzott, hogy a Nagykunságban 36 egyházközség működik, ahol összesen 297 presbiter és további 70 pótpresbiter segíti a mindennapokat.


Szentesi Lajos, a Nagykunsági Református Egyházmegye főgondnoka

Ezután került sor Fekete Károly püspök előadására, aki öt pontban foglalta össze az egyházkormányzat alapvető működéséhez elengedhetetlen elveket.

  1. Az egyház egyedüli feje Jézus Krisztus, minden az ő színe előtt zajlik. „Nem lehetek annyira bennfentes, hogy őt becsapjam.”
  2. Reformátori örökségünkben a kívánatos rend alapja az egyetemes papság elve. A saját környezetében minden megkeresztelt ember Isten papja.
  3. A testületi vezetés elve és a kettős egyházkormányzás (lelkészi és presbiteri) meghatároz bennünket. Az egyházközségi presbitériumoktól indul a testületi munka, azaz egy alulról felfelé irányuló folyamat.
  4. A testületekben a lelkészi és presbiteri egyháztagok egyenlő számarányú részvétele (paritása) érvényesül. Egymást kiegészítő működés ez, amelyet a Krisztus egyedüli egyházkormányzó hatalmának engedelmeskedő összhang jellemez.
  5. Az egyházi vezető „közéleti szereplő” helyett legyen a Lélek embere. A közéleti helyzetekben előadott üzenetnek is evangéliumi töltete kell, hogy legyen. „Mert mi a Lélek emberei vagyunk, akik megtették a korábban említett három fordulatot.

A folytatásban Az adás és a szolgálat öröme címmel tartott hitéleti és közéleti előadást Fodor Gusztáv, Tiszaszentimre és Tiszaderzs lelkésze, Tiszaszentimre idén júniusban megválasztott polgármestere. Előadását a „Nagyobb boldogság adni, mint kapni.” (ApCsel 20:35) igével, mint munkásságát, szolgálatát jellemző vezérfonallal indította. Egyéni példáin keresztül ismerhette meg a hallgatóság a hitéleti szolgálat és a közéleti szerep találkozásának gyakorlatát, az előadó lelkészi munkásságát és több évtizedes karitatív tevékenységét.


Fodor Gusztáv lelkipásztor

Az előadás után Koncz Tibor, a Nagykunsági Református Egyházmegye esperese foglalta össze az értekezleten elhangzott információkat, gondolatokat és alapelveket, majd imaközösség zárta az értekezletet.


Koncz Tibor, a Nagykunsági Református Egyházmegye esperese


Szöveg és fotók: Ujvári László