Rendszerüzenet
2011. május 23.

Újraindul a kántorképzés Tiszántúlon

 

Több mint tíz esztendő után újraindul a nyári kántorképző tanfolyam Debrecenben. A kántorképzés egykori fellegvárában újból képzik az egyházzenészeket, hogy gyülekezeteik segítségére legyenek. Berkesi Sándor, a Tiszántúli Református Egyházkerület zeneigazgatója a megszűnésről és a kezdetekről beszélt honlapunknak.

Előzmények

1965-től 1990-ig a kántorképzés egy nyári tanfolyam keretében, Magyarországon csak Debrecenben zajlott. Ezekben az években a tanfolyamvezetők alkalmanként Gárdonyi Zoltán, Sepsy Károly, Berkesi Sándor, Karasszon Dezső, Kurgyis András és Fekete Károly voltak. Az ő irányításukkal kikristályosodott a nyári kántorképzők minden mai jellemzője. A kántorképzők tanárai a Debrecenben kialakított alapelvek és szellemiség jegyében tanítanak ma is Budapesten, Miskolcon és Pápán. A debreceni kántorképző tanfolyamon folyamatosan átlagosan nyolcvan fő volt a jelentkezők létszáma. A képzésre az anyaországi hallgatók mellett érkeztek határon túlról is. Az igény oly annyira megnőtt, hogy a többi kerületben is elindult a képzés.


Mérföldkő az újraindulás

„A diktatúra kemény évei alatt a tanfolyam túlmutatott az egyházzenei kereteken” - meséli Berkesi Sándor a tiszántúli egyházkerület zeneigazgatója. A Liszt-díjas karnagy úgy emlékszik a nyári három hétre, hogy a tapasztalatcseréken túl, barátságok, nemegyszer házasságok köttettek. A képzés egyaránt hordozott lelki- és szakmai értékeket. Az idén újrainduló tanfolyamtól ennek az újraszületését várják a szervezők. Berkesi Sándor szerint tapasztalható, hogy az elmúlt években nem volt Tiszántúlon kántorképzés. Az egyházzenész az a típusú tagja a gyülekezetnek, aki minden szempontból aktivizálható a közösségben. „Sokszor hiányoznak az ilyen emberek a gyülekezetekből” - vélekedett Berkesi Sándor.


Közlekedőedény rendszer kialakítása az egyházzenész képzésben

A tiszántúli kerületi közgyűlés idén zöld utat adott a nyári kántorképzésnek. Ehhez sokszor kellett megemlíteni a tanfolyam fontosságát - mondta Berkesi Sándor. A kántor számára létfontosságú egy ilyen képzés, ugyanis a Zeneakadémia, vagy a Zeneművészeti szakközépiskola végzettjei nem feltétlenül vállalják fel a gyülekezeti kántori szolgálat hétköznapi munkáit. Az egyházzene képzése az országban sokféle szinten szerveződött és ezeknek a különféle munkatípusoknak „fizikai hasonlattal élve egyfajta közlekedőedény rendszere kellene, hogy kialakuljon” - fogalmaz Berkesi Sándor. „Meg kell találni a tanfolyam helyét a kántor-derékhad képzésében, hogy minél többeknek a fejlődés lehetőségét adhassa - teszi hozzá a zeneügyi igazgató.


Két hét az egyházzene jegyében



A kántorképzésben általában olyanok vesznek részt, akik egyéb főállású munkájuk mellett szeretnék tovább képezni magukat - erről már Baliga Ádám tanár-karnagy beszél. A nyári kántorképző egyik szervezője elmondta azt is, hogy zenei előképzettség nélkül is lehet jelentkezni tanfolyamra. Az új felvételizőtől azt várják, hogy tisztán énekeljen, valamint megtanuljon a kiírt zsoltárok közül tizenötöt, a dicséretek közül pedig huszonötöt, és korrektül elénekelje kottából. A további fejlődés a tanárokkal való együttes munkálkodáson múlik - fogalmaz Baliga Ádám. A kezdőknek és az előképzettséggel rendelkezőknek június 4-én, szombaton 9 órától felvételi meghallgatást terveznek a Debreceni Református Gimnáziumban. A meghallgatás után a résztvevőket beosztják a tudásuknak megfelelő csoportokba. „Az újraindulásra tekintettel úgy számolunk, hogy húsz- harminc főt kell majd csoportokba osztani. A kéthetes tanfolyam második részében a gyerekeknek is tartunk foglalkozásokat” - tájékoztatott Baliga Ádám.

A jelentkezési határidő május 23-a. A kéthetes képzés július 4-étől 16-áig tart. Jelentkezni postai úton: Tiszántúli Református Egyházkerület Zeneigazgatói Iroda. 4026, Debrecen, Füvészkert utca 4. A borítékra kérik írják rá: kántorképző tanfolyam. További kérdéseket a kantus@reformatus.hu email címen valamint a 06-20-77 17 021-es telefonszámon várnak.

 

Jelentkezési lap és részletes információk