Rendszerüzenet
2012. november 11.

Az elmúlt nyolc év

November 11-én, vasárnap délután 2 órakor hálaadó ünnepi istentiszteletre telt meg zsúfolásig a tuzséri református templom. A gyülekezet az elmúlt nyolc esztendő felújítási munkálataiért adott hálát, melyet egy új orgona felavatása koronázott meg.

alt

Az ünnepi istentiszteleten Bölcskei Gusztáv püspök hirdette Isten igéjét a bibliaolvasó kalauz napi igéje, a Lukács 6,20-36. alapján. Igehirdetésében elmondta milyen fontos egy gyülekezet életében, ha a templom megújul, de a külső megújulás mellett kell a belső megújulás is, mely megnyilvánul abban a boldogságban, amelyről Jézus tanít. A templom olyan hely, melyet nem pótolhat semmilyen más építmény. A püspök azt is hangsúlyozta, hogy Istennek micsoda bizalma van az ember iránt: még arra is képesek tudunk lenni, hogy a tőle kapott szeretettel az ellenséget is tudjuk szeretni. Az egyháznak minden korszakban voltak, és vannak nehézségei, de Isten kegyelme velünk van és munkálkodik. Így újulnak meg templomok, úgy mint itt Tuzséron is, és zenghet az orgona hangja.

Bodnár Róbert lelkipásztor beszámolt a gyülekezet elmúlt években végzett nagy erőfeszítéséről a templomfelújításról és az orgonaépítésről.

A templomfelújítás elvi gondolata már kilenc éve 2004-ben felvetődött. Azóta Géczy Csaba egyházkerületi műemléki tanácsos szakmai vezetésével folytak a felújítási munkálatok. A felújítás műszaki terveit Tóth Tamás és Szalókiné Illés Laura építészek készítették el. A kivitelezési munkálatokat Koncz István vállalkozó végezte mindenki nagy megelégedésére. A tényleges felújítási munkák 2005 őszén kezdődtek meg. A templom kívül és belül felújult. (A felújítás munkafázisai itt olvashatók.)

altA munkálatok 54.502.886 Ft-ba kerültek. Ebből pályázati támogatás: 25.445.278 Ft. Az egyházközség önereje: 29.057.608 Ft! A pályázati támogatásban benne van az MVH-tól kapott 13.145.275 Ft, az egyházkerülettől kapott 2 millió 300 ezer forint, a Nemzeti Kulturális Alap és Tuzsér Nagyközség Önkormányzatának támogatása is. A gyülekezet templomfelújítás címén 10. 551.660 Ft-ot gyűjtött össze.

Az adományozó családok nevét az ünnepi istentisztelet után az úrasztala fiókjába dísziratban helyeztetett el az utókornak.

Géczy Csaba műemléki tanácsos beszámolójában hangsúlyozta, hogy az elmúlt közel tíz esztendő egy jól átgondolt, megtervezett munkafolyamat volt, melyben a gyülekezet és a presbitérium példamutató módon vette ki a részét.

A felújítási munkálatok közben a gyülekezetnek még arra is jutott lelki és anyagi ereje, hogy a templomba orgonát építtessen.

Gyülekezetünk történetében 1917-ben merült fel először az orgona kérdése. Ekkor a nehéz háborús körülmények között az egyházközség a hadikölcsönből és nemes lelkű adakozók jóvoltából orgonaalapot hozott létre, bízva abban, hogy egykor majd orgona fog szólni a tuzséri templomban.

Az 1940-es évek elején kész tervek álltak készen orgonaépítésre. A templom nyugati végébe készült volna el egy szószékkel egybeépített 7 regiszteres, két manuálos orgona, melyet a Rieger Orgonagyár tervezett a neves Árokháthy Béla tervei szerint. Ennek a szép elképzelésnek is a háború vetett véget. Az orgonára összegyűlt pénz, hogy a pénzromlás miatt el ne vesszen, befektették a ma is meglévő templom kerítés építésébe.

1969-ben Sepsy Károly vette szárnyai alá a gyülekezet orgona óhaját. Ő egy 10 regiszteres két manuálos mechanikus orgonát álmodott a tuzséri templomba. De az orgonához szükséges anyaghiány miatt kényszerűségből a rákoskeresztúri evangélikus gyülekezet használt orgonáját vette meg a gyülekezet, melyet a Fővárosi Orgonagyár generálozott és kibővített. Így 1970-től ez a 8 regiszteres orgona szólt a templomban. 2007-ben a templomfelújítás miatt ez a hangszer kikerült a templomból, és 2011-ig raktáron várta sorsát. Ezalatt elektromos orgona szólt a templomban.

alt2011-ben az egyházközség látva templomfelújítás végét Paulus Frigyes orgonaépítő mester vezetésével újra elővette az orgona kérdését. Gondolkodtunk új hangszerben, majd látva az árakat a régi felújítását terveztük. Aztán a Leader Közösség egy pályázati kiírása tett pontot az orgonaügy végére. A meglévő hangszer használható sípművével, új szerkezettel, új orgonaházba épült a karzatra a most elkészült orgona. A karzat szűkössége és az anyagi keretek szabtak határt a gyülekezet orgonaigényének.

Így mára 12 millió forintért egy 8 regiszteres új orgona szól a templomban. Megtartottuk a hitvalló elődök áldozathozatalát is a régi orgonából átmentett sípokkal.

A 12 millió forintból 6 millió 96 ezer forint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatása, 1 millió forintot a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól kaptunk, 400 ezer forinttal a helyi önkormányzat támogatott bennünket, a maradék 4 millió 504 ezer forint a gyülekezet önerejéből adódott.

Paulus Frigyes orgonaépítő bemutatta az elkészült hangszer paramétereit. Az orgona a templom méreteihez arányosan igazodik. 8 regisztere kiválóan alkalmas a gyülekezet énekvezetésére, de ezen a hangszeren az orgonairodalom nagy része is előadható. Az orgonának 536 sípja van. A legnagyobb több mint két és fél méter, a legkisebb három milliméter.

Az új hangszert Csegei István, a Szabolcs – Beregi Református Egyházmegye esperese avatta fel, majd Dr. Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudományi egyetem rektora szólaltatta meg művészi módon.

Az ünnepi istentiszteleten Balogh Sándor egyházmegyei gondnok és Dankó József Tuzsér Nagyközség polgármestere köszöntötték az ünneplő gyülekezetet. Az egyházmegye megjelent lelkipásztorai egy-egy igével kérték Isten áldását a tuzséri gyülekezetre.

Az egyházközség szerény ajándékkal és emléklappal köszönte meg a szolgálattevőknek, a templomfelújításban és az orgonaépítésben résztvevőknek az áldozatos munkáját. A tuzséri önkormányzat nevében Dankó József polgármester köszönte meg Bálint Béla főgondnoknak és a lelkipásztor házaspárnak, hogy gyülekezetépítő szolgálatukkal a nyolcszáz éves nagyközség jó hírét is gazdagítják. A gyülekezet gondnoka Révész Zoltán a presbitérium nevében mondott köszönetet Bodnár Róbert lelkipásztornak az elmúlt évek erőfeszítéseiért.

Az ünnepi istentiszteleten az egyházközség „Soli Deo Gloria” Énekkara és a helyi Lónyay Menyhért Általános Iskola Gyermekénekkar szolgáltak.

Az ünneplő gyülekezet az iskola ebédlőjében folytatta a közös ünneplést és hálaadást. A gyülekezet minden elért eredményéért: a szépen felújított templomért, a gyönyörű orgonáért, és az odaadó, áldozatos gyülekezetért Istené legyen a dicsőség! Soli Deo Gloria!