A magyar protestáns gályarabok felszabadítására emlékeztek Debrecenben
1676 februárjában szabadította ki a holland admirális, Michiel de Ruyter a protestáns hitükért üldöztetést szenvedett prédikátorokat gályarabságukból. Baráth Béla Levente, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora szerint az 1676. februári eseményekre érdemes emlékezni.
"Ez egy szabadítási emléknap, de mégis emlékeztet bennünket egy olyan időszakra, ami a magyar történelem egyik legvérzivatarosabb időszaka volt, amikor a vallási türelmetlenség meghatározta az ország életét. Ennek egyfajta feloldása is volt ez az esemény" – nyilatkozta a Debrecen Televíziónak Baráth Béla Levente.
Pusztai Gábor, a Debreceni Egyetem Néderlandisztika Tanszékének vezetője szerint az alacsony sorból származó holland admirális élete példaértékű, hiszen olyan ember volt, aki tudta, mikor minek van ideje. Érdekesség, hogy a debreceni Ruyter utca az ő nevét viseli.
"Amikor a hazáját kellett védeni, akkor mindent megtett annak érdekében, hogy megvédje Hollandiát, biztosítsa annak függetlenségét, elhárítsa a külső veszélyt, ami nem volt egyszerű. Mindemellett amikor lehetősége volt rá, akkor tudta azt is, hogy mikor lehet békés megoldásokkal, kompromisszummal, diplomáciai tárgyalásokkal elérni a célját – magyarázta Pusztai Gábor.
Az ünnepség résztvevői megkoszorúzták az 1895-ben emelt emlékoszlopot, amit debreceni látogatása során II. János Pál pápa is felkeresett.
Az Európa Rádió összeállítása itt hallgatható meg:
Tiszántúli Református Egyházkerület
Szöveg: dehir.hu
Fotók: DRHE