Rendszerüzenet
2012. október 08.

Lelkigondozás katasztrófahelyzetben

„Lelkigondozás katasztrófahelyzetben” címmel konferenciát tartottak a Magyar Református Szeretetszolgálatnál. 2011 őszén a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) Kuratóriuma Katasztrófa-lelkigondozói Csoport felállításáról határozott. Külföldön számos példa létezik egyházi katasztrófa-lelkigondozói szolgálatokra (Disaster Chaplaincy, 1), itthon azonban még ismeretlen volt.

A cél az volt, hogy az MRSZ, mint a Református Egyház „kinyújtott keze” egy katasztrófahelyzetben az anyagi, tárgyi segélyezésen (ruházat, élelmiszer, ivóvíz, stb.) túl felkészült szakemberekkel lelkileg, mentálisan is támogassa a katasztrófát átélteket. Ennek apropójaként rendeztek konferenciát szeptember 29-én, Budapesten az MRSZ Székházban.

A konferenciára főként lelkipásztorok, de pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek, szupervízorok, orvosok, pedagógusok is érkeztek. A tanácskozást megtisztelte jelenlétével Dr. V. Komlósi Annamária, a Magyar Pszichológiai Társaság Katasztrófapszichológiai Szekciójának társelnöke is.

A konferencia áhítattal kezdődött, Sajtos Szilárd százados, református tábori lelkész Mt 14,22-27. alapján hirdette Isten igéjét. „A közös hajóban ülő, különböző személyiségű tanítványok először fantazmának, kísértetnek gondolják a viharban a vízen feléjük közeledő Jézus Krisztust, ő azonban azt mondja az övéinek: Bízzatok, én vagyok, ne féljetek” – mondta a tábori lelkész. „Isten ma egy közös hajóba ültetett minket, hogy a parton hagyjuk a személyes ambíciókat, közösen gondolkodjunk, tervezzünk, és meglássuk a hatalmas hullámok között felénk jövő Isten Fiát.”

alt

Az első előadást Szabó Eszter pszichológus, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Magatartástudományi Intézet egyetemi oktatója tartotta, „A katasztrófák lélektani kérdései” címmel. Előadásában a krízis, trauma fogalmáról, lefolyásáról, különböző szimptómáiról, a krízisintervenció kérdéseiről, időbeliségéről és lehetőségeiről szólt.

alt

Sajtos Szilárd százados, református tábori lelkész, az MRSZ Katasztrófa-lelkigondozói Csoport vezetője „Válságkezelés, a katasztrófa lelkigondozás egyházi kérdései és lehetőségei” címmel tartott előadást. A katasztrófa, katasztrófahelyzet meghatározása után az MRSZ Katasztrófa-lelkigondozói Csoport célcsoportjának első renden a mintegy 1200 református gyülekezethez tartozókat nevezte meg, utalva arra, hogy egy esetleges katasztrófahelyzetben óriási segítség és lehetőség az egyház kiépített közigazgatási rendszere (egyházközségek, megyék, kerületek).  A csoport célja a katasztrófa sújtotta területen élők lelkigondozása, a helyi lelkipásztor - aki abban a szituációban szintén a krízis elszenvedője- segítése, támogatása. A hosszú távú terv egy olyan krízisháló elérése, ami egyházmegyénként, régiónként egy-egy segítő szakembert biztosítana egy válsághelyzetben.

altGere Gábor varbói lelkipásztor, az MRSZ Kuratóriumának tagja, a Tiszáninneni Református Egyházkerület katasztrófavédelmi koordinátora előadásának címe „Egy megvalósult lehetőség: lelkészek és református önkéntesek a Bükk-mentőcsapatban” volt. A Csionek Csaba tűzoltó főhadnaggyal közösen megtartott prezentációban bemutatták a miskolci Katasztrófavédelem és az Egyházkerület közös elképzeléseit, a református önkéntesek kiképzését, felkészítését és bekapcsolódását a Bükk-mentőcsapatba. Alapvető tapasztalataikat a borsodi árvízben szerezték, s a jelenlegi „katasztrófamentes” időszakban a reformátusok felkészültek egy nyolcvan fős, önkéntesekből álló csapattal az esetleges kihívásokra. Minősítésük az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részéről megtörtént, így tettek ünnepélyes keretek között esküt a Bükk-mentőcsapattal.

Kovács Péter alezredes, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főpszichológusa a katasztrófavédelem keretében működő KINCS (Krízisintervenciós Csoport) működéséről tartott előadást, annak vezetőjeként. Előadásában többek között arról szólt, hogy a Katasztrófavédelem mentálhigiénés programja elsősorban a katasztrófa elhárításában részt vevő állomány felkészítésével, katasztrófa alatti pszichés támogatásával, és utógondozásával foglalkozik. „A jövőben lehetőséget látunk a különböző önkéntes csoportokkal, így az MRSZ Katasztrófa-lelkigondozói Csoporttal való együttműködésre” – mondta.

alt

A konferencia zárásaként Sajtos Szilárd a Csoport szakmai terveiről szólt. „Mindenképpen szeretnénk egy képzést indítani Dr. Bodó Sára egyetemi docens (DRHE Gyakorlati Teológiai Tanszék) vezetésével, aki egyben a Csoport szakmai mentora, s így felkészíteni egy katasztrófahelyzetre az önkéntes segítői foglalkozásúakat. A struktúra már megvan, egyenlőre a megfelelő formát, és a költségvetéshez szükséges finanszírozási lehetőségeket keressük” – tájékoztatta a résztvevőket.