Rendszerüzenet
2012. szeptember 10.

Átadták a Móricz Parkot Tiszacsécsén

Móricz Zsigmond rég elfeledett zsoltárait hallhatják és olvashatják a látogatók abban a református kertben, amelyet az író halálának 70. évfordulója alkalmából avattak fel hétfőn szülőfalujában, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszacsécsén.

alt

A dió- és szilvafák árnyékában hangtölcsérekből tizenöt Móricz által átköltött zsoltár hallható. A szövegeket magyar színészek, köztük Törőcsik Mari, Eszenyi Enikő, Hegedüs D. Géza, Csikos Sándor, Alföldi Róbert, Fehér Tibor, Horváth Zoltán és Szabó Gyula olvasta fel közel egy évig tartó munka eredményeként.

alt

Az ünnepi istentiszteleten a tiszántúli püspök azt hangsúlyozta, hogy a zsoltároknak mindenkor és mindenhol helyük és idejük van. Bölcskei Gusztáv szerint Móriczot Isten megáldotta azzal az ajándékkal, hogy úgy alakítsa a zsoltárokat, hogy abban benne van az itt élő emberek sorsa.

altA zsoltárok felolvasásában közreműködött Törőcsik Mari, kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész. A Nemzet Színésze az ünnepségen arról beszélt, hogy Móricz Zsigmond Hét krajcár című novellán tanulta a színész szakmát. Játszottam az általa írt színdarabban, olvastam majdnem minden sorát" – tette hozzá a színésznő.

Tiba Zsolt, a tiszacsécsei gyülekezet lelkésze azt szeretné, ha egy igehirdetés lenne a látogatóknak, ha végigsétálnak a parkban, mert Móricz ezekkel a zsoltárokkal igét hirdetett – hangsúlyozta. A lelkipásztor azt szeretné ha Móricz istenes útját is megismernék a turisták.

Az eseményen megjelent több mint száz érdeklődő előtt Csikos Sándor színész olvasta fel Móricz Zsigmond Életem regénye című művének egyik részletét.

A szatmári esperes áldást mondott az ünnepségen. Bartha Gyula szerint a Móricz Zsigmondra jellemző szókimondás és gerincesség a szatmári emberek jellemvonása is.

alt

A padokkal és sétányokkal tarkított, ingyenesen látogatható parkot csaknem 47 millió forintos pályázati forrás segítségével építtette meg a helyi református gyülekezet, illetve az egyházkerület.

Fotó: Barcza János