Győri József igazgató búcsúztatója a DRK Gimnáziumából
Fekete Károly méltatta Győri József munkásságát, aki 41 év tanári, 10 év internátusvezetői és 24 év igazgatói, szolgálat után, igazgatói ciklusának lejártával, 2020. július 31-én ténylegesen nyugdíjba vonul. A tantestület nevében Kurgyis András köszöntötte az intézmény igazgatóját.
Győri József 1969-ben lelkészcsalád gyermekeként került a Borsod megyei Lakról a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumába. Érettségi után a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karára nyert felvételt, itt szerzett 1979-ben matematika–fizika szakos tanári diplomát. Az egyetem befejezését követően 1979. augusztus 1-től megszakítás nélkül a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának alkalmazásában állt. Gimnáziumi tanárként matematikát és fizikát tanított, emellett nevelőtanár is volt az internátusban. Tíz év internátusvezetői megbízás után 1996-tól folyamatosan töltötte be az igazgatói tisztséget. Szaktanárként és intézményvezetőként is mindig nyitott volt az új dolgokra, a pedagógiai újításokra, figyelemmel kísérte az oktatáspolitikai folyamatokat, követte a legújabb pedagógiai irányzatokat.
Rendkívül széles nemzetközi kitekintéssel és tapasztalatokkal rendelkezik. Ismereteit külföldi tanulmányokkal is bővítette: egyetemi hallgatóként a rostocki Wilhelm Pieck Universität (Németország) ösztöndíjas diákja volt, majd tanári munkáját megszakítva a Trinity Western University és a McGill Universty (Kanada) hallgatója lett. Később igazgatóként kiemelkedő szerepe volt iskolája nemzetközi kapcsolatrendszerének kiépítésében és működtetésében. Megkülönböztetett figyelemmel kezelte a határon túli magyar iskolákkal fennálló kapcsolatokat.
Szakemberként szélesebb körben is elismerést szerzett. Az egyetem elvégzése után, 1980-ban részt vett a Mechanika középiskolai tankönyv kipróbálásában. Társszerzője volt a tankönyvköz készült tanári segédkönyvnek, valamint több középiskolai fizika feladatgyűjteménynek. Ezek közül legismertebb a Nemzeti Tankönyvkiadó által 1994-ben megjelentetett összefoglaló feladatgyűjtemény, amelynek angol, német és francia fordítását a kéttannyelvű gimnáziumok is használták.
Győri József a református köznevelésben elismert intézményvezető, aki pályáját az akkor egyetlen hazai református gimnáziumban kezdte, majd a rendszerváltozást követően jelentős feladatot vállalt az újjá szerveződő iskolarendszer formálásában. Két cikluson keresztül tagja volt a Magyarországi Református Egyház Zsinatának, valamint a Zsinat által létrehívott Oktatási Bizottságnak. Mindkét ciklusban részt vett a Magyarországi Református Egyház Közoktatási Törvénye szövegének megfogalmazásában, illetve a módosítási javaslatok kidolgozásában. 2005–2008 között tagja volt az egyház középtávú oktatási stratégiáját kidolgozó szűkebb testületnek. Felkérést kapott a folyamatban lévő Református Oktatási Stratégia kidolgozásában való részvételre is.
Győri József tevékenyen vesz részt több egyházközeli civil szerveződés munkájában. Évtizedek óta elnöke a határon túli magyarok hazai gyógykezelését támogató Kőszikla Alapítványnak. Aktívan tevékenykedik az Országos Református Tanáregyesületben, amelynek jelenleg alelnöke. Két évtizede tagja a Debreceni Református Kollégium Baráti Köre elnökségének is. Széles körű pedagógiai tevékenysége elismeréseként 2005-ben a legmagasabb református pedagógiai kitüntetésben, Imre Sándor-díjban részesült, 2014-ben pedig megkapta a Trefort Ágoston-díjat.
Győri József néhány héttel ezelőtt a következő gondolatokkal köszönt el a református köznevelési intézmények vezetőitől: „Hálás vagyok Istennek, hogy az akkor egyetlen református gimnáziumban kezdhettem középiskolai tanulmányaimat. Ide tértem vissza 1979-ben tanárként, és innen megyek nyugdíjba 2020. július 31-vel. Fél évszázadon keresztül voltam részese a református iskolaügynek, az egyre bővülő és táguló közösségnek. Sok-sok tapasztalat és élmény van mögöttem, aminek a nagy része ma már egyháztörténelem vagy iskolatörténet. Hálás vagyok Istennek, hogy megélhettem a gyakorlatilag megsemmisített református iskolarendszer újraépülését, megerősödését. Csodálatos érzés, hogy nagyon sok értékes pedagógus kollégát ismerhettem meg, illetve dolgozhattam velük együtt a legkülönbözőbb területeken. Hiszem, hogy a személyes kapcsolatok ezután is megmaradnak. Örömmel tölt el, hogy szeretett iskolám vezetését olyan valakinek adhatom át, aki diákként már megtapasztalta a Debreceni Kollégium légkörét.”
A tanévzáró értekezleten a fenntartó részéről jelen volt Derencsényi István főjegyző és dr. Veress Bertalan tanügyi főtanácsos is, akik szintén köszönetet mondtak Győri Józsefnek több évtizedes szolgálatáért.
Az értekezlet a személyes köszöntések után baráti beszélgetéssel és szeretetvendégséggel folytatódott. Mindnyájan bízunk abban, hogy Győri József továbbra is tevékeny résztvevője marad a református közéletnek, különösen is a református köznevelésnek. Hisszük, hogy tanácsaira, segítségére, támogatására ezután is számíthatunk.
Fotók: Barcza János

Tiszántúli Református Egyházkerület