Rendszerüzenet
2012. július 02.

Diplomaosztó és doktoravató a református egyetemen

A Tiszántúli Református Egyházkerület felsőoktatási intézményében ebben a tanévben 136-an tettek sikeres záróvizsgát a hitéleti és nem hitéleti szakokon. 105 teológus, lelkész, hittanár, tanító, informatikus-könyvtáros, illetve kommunikációs szakember vehette át a végzettségről szóló oklevelet.

alt

Bordás Ildikó kommunikáció szakos hallgató négy évvel ezelőtt azért választotta a Kölcsey főiskolát, mert „ez az intézmény az országban, ami leginkább gyakorlatorientált képzést biztosít a hallgatók számára, élesben ki tudtuk magunkat próbálni”. Talán ennek köszönhető, hogy úgy tűnik, el tudok helyezkedni a szakmámban – tette hozzá. Az oktatásról a diplomás lány azt mondta, a tanárokon érezhető volt, hogy református értékrend szerint tanítanak, „örülök, hogy ezt a normarendszert vihetjük tovább”. A 2011-2012-es tanévben integráció zajlott az intézményben, a hittudományi egyetemet és a korábbi tanítóképző főiskolát összevonták. Ildikó annyiban vette észre a szervezeti változását, hogy több vallási témát dolgoztak fel. Balogh László sajtó technikusként végzett, ő egyáltalán nem érezte, hogy szervezeti átalakításon ment végig az egyetem. A friss diplomás kijelentette: „a szélrózsa minden irányába elküldöm az önéletrajzomat, hogy munkához jussak”.

alt


Idén az egyetem tizenhét hitéleti hallgatója kezdheti meg szolgálatát segédlelkészként. A legtöbben azt mondják, nem a jó fizetés, hanem az elhivatottság miatt választották ezt a pályát.
„Ez az a tudományág, ami úgy érzem, leginkább átfogja azt, hogy mit jelent embernek lenni. Hiszen mi nem csupán lelkipásztorok vagyunk, hanem egyszerre vezetők, a teológia tudomány művelői, tehát egy olyan sokoldalú hivatás ez, aminek igen nagy kihívás megfelelni – summázta Illés László.
Kovács Márta úgy vallja, hogy nem a pénz az elsődleges motivációja. „Bízom abban, hogy ha valaki lelkiismeretesen, és hűségesen végzi a szolgálatait, akkor megadatik annyi, amennyi a minden napra szükséges – mondta.
A végzős hallgatókat az ünnepélyes eskütétel után bocsátották a segédlelkészi szolgálatra. Ők jövőre vehetik át diplomájukat.

alt

A szombati ünnepi istentisztelet igehirdetésében Bölcskei Gusztáv, a fenntartó Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke az efézusi levél alapján arról beszélt, Krisztus lebontotta a válaszfalakat, és ezért lehet olyan hajlékot építeni, ahol az emberi közösségek újra egymáshoz közel kerülhetnek.

Fekete Károly rektor évzáró beszédében kiemelte, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem és a korábbi református tanítóképző integrációja hosszú folyamat, de ebben a tanévben az alapokat sikerült lerakni. A rektor beszélt arról is, hogy a tanév legfontosabb feladata a tanító szak akkreditálása volt. Ezentúl a felsőoktatás nehézségei a hittudományi egyetemet sem hagyják érintetlenül, de az egyházi felsőoktatási intézménynek szem előtt kell tartania, hogy milyen fontos örökséget hordoz – hangsúlyozta Fekete Károly.

alt

A Debreceni Református Hittudományi Egyetemnek nemcsak az intézményi összevonás jelentett nehézséget ebben a tanévben, hanem a felsőoktatás financiális problémái közepette is helyt kellett állnia, és még kell is, a jövőben. Az idei és az elmúlt évben összesen - a már elszámolt költségvetési keretösszegünkben, egy visszamenőleg hatályba lépett törvény alapján - huszonöt százalékos elvonás jelentkezett, amely a működést érzékenyen érintő súlyos elvonás. Ezt nagyon nehéz lesz nekünk visszafizetni az államnak, a fenntartó segítségével próbáljuk meg áthidalni ezeket a nehéz esztendőket – hangsúlyozta a rektor.

A Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanévzáró istentiszteletén teológiai doktorrá avatták Szászi Andrea, Czagány Gábor és Csoma Judit Margit református lelkészeket, valamint habilitációs oklevelet adtak át Dr. Corneliu C. Simutnak, a Nagyváradi Emanuel Egyetem professzorának és Dr. Rezi Eleknek, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet docensének.

Európa Rádió - Debrecen/ttre.hu
Fotó: Barcza János