Rendszerüzenet
2012. április 23.

Átadták a felújított vajai református templomot

Ünnepi istentiszteleten adták át szombaton a felújított vajai református templomot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen a 13. század végén, román stílusban felépített műemlék templom uniós támogatással, csaknem 100 millió forintból újult meg.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke ünnepi igehirdetésében arról beszélt: ez a templom emlékeket ébreszt a helyi emberekben és a közösségekben, a falak és boltívek pedig visszasugározzák az eltelt időket és az évszázadokat.

"A templom az a hely, ahol Isten azt akarja kideríteni, mi lakik a szívünkben" - hangsúlyozta Bölcskei Gusztáv. A református püspök szerint minden templom arról beszél, hogy nemcsak kenyérrel él az ember, s ezt tudták az ősök is, akik sok száz évvel ezelőtt az imaházat megépítették, és tudták azok a nemzedékek és generációk is, amely változtattak a templomon.

A szabolcsi kisváros református imaháza a 13. század végén épült román stílusban. Az egyhajós, támpilléres teremtemplom a 16. században jelentős átalakításon esett át, akkor építették meg boltozott, gótikus stílusú szentélyét és akkor emelték meg hajójának magasságát. A templomot a 17. század elején újraépítették; 1791 után készült el barokk stílusú tornya, a mai is látható tetőzet és templombelső. Belső tere deszkamennyezetes, szószéke empire stílusban 1837-ben készült, ugyancsak e stílus jegyeit őrzi Mózes-széke is. Az orgonát 1891-ben egy híres mester, Dangl Antal építette.

Bencze Tamás vajai református lelkész a felújításról elmondta: a két szakaszból álló rekonstrukciós munkálatok eredményeképpen teljesen megújult a műemlék templom. Az építési és turisztikai fejlesztés során a felújították az imaház külső és belső homlokzatát, tetőszerkezetét, a reformáció után elbontott középkori sekrestyét pedig visszaépítették. A torony hat szintje kiállítótérnek ad helyet, ahol a látogatók megismerkedhetnek a templom és a gyülekezet történetével.

 

A projektnek köszönhetően egy egyedülálló kiállítás nyílik felbecsülhetetlen értékű, reformáció korabeli tárgyakból, készült egy, a településről és a felújításról szóló dokumentumfilm, valamint a felújítás periódusait bemutató, több makettből álló kiállítás is. A templom emellett visszakapta azt a reformáció korbeli kelyhet is, amelyet eddig a sárospataki múzeumban őriztek - tette hozzá Bencze Tamás. A beruházás teljes összege meghaladta a 98 millió forintot, a bekerülési összeg kilencven százalékát uniós forrásból finanszírozták.

Fotó: Barcza János