Rendszerüzenet
2012. április 17.

A szabadságnak ára van

A szabadságnak ára van - hangsúlyozta egybehangzóan Bölcskei Gusztáv református püspök és Hende Csaba honvédelmi miniszter a debreceni Nagytemplomban. Az ünnepséget a '48-49-es forradalom és szabadságharc dicsőséges tavaszi hadjáratának emlékére rendezték.

 

"Olyan korban élünk, amikor a szabadságot megőrizni embert próbáló feladat" - jelentette ki a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke az 1848-49-es forradalom és szabadságharc dicsőséges tavaszi hadjáratának emlékére rendezett Katonák, hősök - hagyomány és megújulás elnevezésű programsorozat nyitó rendezvényén.

"A szabadságnak mindenkor volt, van és lesz ára, a szabadságot nem elég kivívni, meg is kell őrizni" - mondta a püspök hozzátéve: olyan korban élünk, amikor a szabadságot megőrizni embert próbáló feladat.

 

Az örökséget, amit a magyar történelemtől kaptunk továbbvinni valamennyiünknek lehetőséges és feladata – hangsúlyozta. Bölcskei Gusztáv Bibó Istvánt idézve a "szabadság kis köreinek" a megéléséről is beszélt.

Hende Csaba felidézte, hogy 1849-ben a tavaszi hadjárat "kettétörte a magyar szabadságot szorongató acélgyűrűt". Felidézte a tavaszi hadjáratot, amikor a magyar honvédsereg sikerrel szállt szembe az akkori világ jelentős túlerőben lévő hadseregével.

Emlékezni gyűltünk össze "a szabadság őrvárosában", e történelmi helyen - idézte Kossuth Lajost a Református Nagytemplomban a honvédelmi miniszter, aki - csakúgy, mint korábban Bölcskei Gusztáv - arra is fegyelmezetett, hogy a szabadságnak ára van, "a csatatéren, a vesztőhelyen is".

 

Hozzátette: mi nem élünk háborús időkben, "Istennek hála békében élünk", de nekünk is készen kell állni arra, hogy rosszabb időkben megvédjük hazánkat. Két éve a Magyar Honvédség elindult a megújulás útján, amikor is 40 plusz 20 év más-más hiányait kell pótolni - fűzte hozzá.

Hende Csaba végezetül a debreceni polgárokat köszöntötte, akik - mint mondta "igazi katona város lakói", akik sok száz év hagyományait őrzik és támogatják a honvédelem ügyét.

A megemlékezés után a résztvevők megkoszorúzták Kossuth Lajosnak a Nagytemplom előtt álló szobrát.

 

A Református Kollégium Oratóriumában - Hende Csaba miniszter jelenlétében - Bölcskei Gusztáv és Böröndi Gábor dandártábornok, az 5. számú Bocskai István lövészdandár parancsnoka együttműködési megállapodást írt alá a református iskolai katonai nevelésről. A felek rögzítették, hogy kiemelt együttműködési területként kezelik a katonai nevelést és oktatást valamint, hogy a debreceni református iskolákban szakkör formájában katonai alapismereteket tanulhatnak a diákok.

 

A KatonaSuli-program célja, hogy a szakköri foglalkozásokon minél több fiatal ismerkedjen meg a modernizált, önkéntes Magyar Honvédséggel, annak feladataival, kihívásaival és  szerepével Magyarországon – mondta Sajtos Szilárd tábori lelkész. A százados szerint fontos, hogy a tanulók általános képet kapjanak a honvédelemről és a XXI. század biztonságpolitikai helyzetéről. Ezentúl a program szándéka, hogy hazaszeretetre tanítson és a katonai hivatás társadalmi presztízsét növelje – tette hozzá Sajtos Szilárd.

Az országgyűlés 1849. április 14-én a debreceni Nagytemplomban közfelkiáltással kimondta Magyarország függetlenségét, a Habsburg-Lotharingiai-ház trónfosztását, és kormányzó elnökké választotta Kossuth Lajost. A határozatokat magába foglaló Függetlenségi Nyilatkozat végleges változatát néhány nappal később fogadták el a képviselők.

 

A végleges szövegezésben Kossuth Lajoson kívül részt vett Hunkár Antal, Veszprém vármegye főispánja és kormánybiztosa, a Monarchia idején több miniszteri tárcát is irányító Gorove István, Horváth Mihály csanádi püspök, később a Szemere-kormány minisztere, és az 1849-ben mártírhalált halt Szacsvay Imre képviselőházi jegyző.

Fotók: Barcza János