Reformáció 500 - kortárs grafikai tárlat
A Tiszántúli Református Egyházkerület Elnöksége, a Magyar Művészeti Akadémia, Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. közös szervezésében valósul meg 2017. szeptember 2-án, szombaton 16 órakor a Kölcsey Központban a REFORMÁCIÓ-500 KORTÁRS GRAFIKAI KIÁLLÍTÁS megnyitója és eredményhirdetése.
Köszöntőt mond Komolay Szabolcs, Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere, Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke és Prutkay Péter Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, az MMA rendes tagja.
Közreműködik a Debreceni Református Kollégium Kántusának kamaraegyüttese, vezényel Berkesi Sándor Liszt Ferenc-díjas karnagy.
A kiállítás 2017. október 1-ig látható a Kölcsey Központ (Debrecen, Hunyadi u. 1-3.) nyitvatartási idejében, naponta 9-től 18 óráig, esti rendezvények esetén 19 óráig. A kiállítás ideje alatt a szombati napokon kísérőprogramok zajlanak: református kórusok, tárlatvezetések, grafikai bemutatók. A tárlat finiszázsaként „Sola Scriptura”, azaz „egyedül az Írás” szellemében kerül bemutatásra Johann Kuhnau barokk szerző hat Bibliai szonátája. A műveket zongorán előadja és Kuhnau szövegeit felolvassa Lakatos Péter zongoraművész.
További információk:
A Tiszántúli Református Egyházkerület Elnöksége és Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata megbízásából a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. 2017 szeptemberében mutatja be a Reformáció-500 című kortárs grafikai tárlatot a Kölcsey Központ Bényi Árpád-termében.
A felhívás kiírói és fő partnerei:
• Tiszántúli Református Egyházkerület Elnöksége
• Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
• Magyar Művészeti Akadémia
• Tiszántúli Református Egyházkerületi Gyűjtemények
• Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft.
• MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ
• B24 Galéria
A kiállításra a digitális előzsűrit követően az alábbi technikákkal készült műveket vártuk:
• klasszikus grafikai technikák – egyedi grafikák és hagyományos
sokszorosító eljárással (magas-, mély- és síknyomás) készült alkotások;
• elektrografika / computergrafika – elektromos átvitellel és/vagy
számítógéppel készült nyomatok;
• művészkönyv – olyan eljárással készült grafikai alkotás, amely
formájában, tartalmában a könyvkultúra köréhez tartozik.
• kísérleti grafika – a hagyományos grafikai megoldásokon túlmutató
kísérleti technikák, rendhagyó hordozók és bemutatási módok, amelyek a
grafika kifejezési lehetőségeit tovább szélesítik.
A kiállítás anyagát szakértő zsűri válogatta, mely egyben a díjazásra is
javaslatot tett.
ZSŰRITAGOK:
Butak András grafikusművész, a Magyar Grafikusművészek Szövetségének elnöke
Elekes Károly képzőművész, MMA-tag
Matiszlovics Tibor a MANK szolgáltatási igazgatója
Kónya Ábel képzőművész, a Modem főkurátora
Szoboszlai Lilla művészettörténész, B24 Galéria
Vitéz Ferenc művészeti író, a Református Hittudományi Egyetem oktatója
A pályázatra kiírásnak megfelelően 178 alkotó 388 műve érkezett digitálisan. A digitális előzsűri 100 alkotó 160 művét juttatta tovább (zsűritagok: Butak András, Kónya Ábel, Szoboszlai Lilla). Az „élő” zsűri 88 alkotó 102 művének bemutatását javasolta, ezek láthatók tehát a kiállításon, ám a nagyszámú pályaműre és a magas színvonalra való tekintettel a zsűri első fordulóján továbbjutott művek is láthatók, vetített formában, monitoron.
A díjazott alkotók 2017-2018-ban kiállítási lehetőséget kapnak Debrecen főbb kiállítóhelyein: a Kölcsey Központban, a B24 Galériában, a Református Kollégiumban. A MODEM különdíjaként pedig kurátori döntés alapján, a kiállításra jelentkező alkotók közül kikerülő alkotó grafikai munkásságát reprezentáló, egyéni kiállítás lesz a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban, várhatóan 2018 májusában, a „Grafika Hónapjához“ kapcsolódóan.
A díjazás eredménye a megnyitó alkalmával válik nyilvánossá.