Rendszerüzenet
2017. április 27.

Hírnevet hozott Kabának a kő - hanganyaggal

160 évvel ezelőtt egy meteorit hullott le Kaba határában, amit azóta is a Debreceni Református Kollégiumban őriznek. A cipó nagyságú kő egyedülálló a maga nemében, és tudományos körökben mondhatni világhírűvé tette a hajdú-bihari település nevét. Kaba a jubileumon Meteorit Városnappal emlékezett meg erről. Itt készült Oláh Ilona összeállítása az Európa Rádióban.

alt

A település hírét a tudományos világba repítette az 1857. április 15-én megtalált meteorit, amelyről épületet és civil szervezetet is elneveztek; az égből jött kő történetét megismertetik már a kisdiákokkal, illetve annak mását 10 esztendővel ezelőtt megkapta Kaba – a városnapi köszöntőjében erről is beszélt Szegi Emma polgármester, aki két személyt is kiemelt azok közül, akik sokat tettek a meteorit méltó módon történő kezeléséért. Nagy Mihály, a Református Kollégium nyugalmazott igazgatója a meteorit tudományos értékű feldolgozásáért ténykedett, míg a kabai gyökerekkel is rendelkező Fekete Károly püspök az égből érkezett kő sorsát rendezi napjainkban. A polgármester egy kabai címerrel ékesített vázával ajándékozta meg Fekete Károlyt. Szegi Emma a meteorit örökség ápolásában kiemelte a művelődési ház nyugalmazott igazgatójának, Molnár Tamásnénak a szerepét is.

alt

A közösség felelőssége

– Szilágyi Gábor este meglátta a Föld felé közelítő fénylő tárgyat, másnap érte ment, a követ bevitte az elöljáróságra, akik továbbadták a Debreceni Református Kollégiumnak. Ez mutatja, hogy az elődök is felelősen gondolkodtak, tettükkel üzentek a jövőnek, Kaba életét ma is meghatározza akkori cselekedetük – ezt már Bodó Sándor országgyűlési képviselő mondta, aki a 160 évvel ezelőtti történés mának szóló üzeneteként fogalmazta meg, hogy egy közösségnek észre kell venni a jeleket, a lehetőségeket és élni kell azokkal; mindez a közösségépítés fontos eszköze. Ezt a tudást pedig át kell adni a következő generációnak. – Kaba fejlődő település – folytatta az országgyűlési képviselő –, útfelújítások, a városközpont megújítása és energetikai fejlesztések előtt áll a település.

 alt 

Jöhet a Bocskai jogar

Sohajda Mihály református lelkész elmondta, hogy ő, mint kabai, egész kicsi korától tudott a meteoritról, debreceni tanulmányai alatt pedig látta a kiállított követ, amelyről nem lehetett tudni, hogy az az eredeti vagy a másolat.

– A kollégium páncélszekrényében őrizzük az egyetlen eredeti példányt, amelyet csak Nagy Mihály foghat meg, de azt is csak kesztyűben, mert a későbbi vizsgálatok eredményét befolyásolhatja az emberi kéz érintése – beszédében mintegy reflektált a lelkész mondatára Fekete Károly püspök. – A kollégium igazgató tanácsa elé sok kérés érkezik, hogy csupán néhány milligrammot adjanak a meteoritból. Arra azonban moratóriumunk van, hogy abból levágni nem lehet.

A püspök elmondta még, hogy 1877-ben került a kollégiumba a meteorit. Ez a nemzeti érték jó helyen van, vannak azonban szép számmal olyan értékeink, amelyeket nem tudtunk visszaszerezni. Példaként említette Bocskai Bécsben őrzött koronáját, amit a reformáció 500. évfordulójára szerettek volna csupán néhány hétre elkérni, hogy bemutathassák. A Bukarestben őrzött Bocskai jogart azonban várhatóan a közönség elé tudják tárni a múzeumok éjszakáján.

 alt 

A teljes hanganyag itt hallgatható meg:

Letöltés

HBN–KZS
Forrás: naplo.hu
E
urópa Rádió
Fotók: Barcza János