Rendszerüzenet
2011. június 08.

Uniós és vallási vezetők találkoztak Brüsszelben

Az "arab tavasz" volt az egyik fő témája az uniós és vallási vezetők brüsszeli találkozójának. Az Európai Unió déli szomszédságában kibontakozó folyamatoknak, az úgynevezett "arab tavasz" által hozott változásoknak szentelték a legtöbb figyelmet azon a hétfői brüsszeli találkozón, amelyen az EU-intézmények irányítói és európai vallási vezetők vettek részt.

A találkozón protestáns, valamint római katolikus, ortodox, muzulmán, zsidó és buddhista egyházi és vallási vezetők voltak jelen. Magyarországot Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke képviselte. A püspök a találkozóról azt mondta: az Európai Uniónak, mint a demokrácia mellett elkötelezett intézménynek sokféle tekintetben kihívást jelent, a menekültek befogadása és az ottani demokratikus változások segítése.

A találkozón szó volt még az állam és az egyház kapcsolatáról, amelyről Bölcskei Gusztáv úgy nyilatkozott: eddig mindenütt a szétválasztás a hangsúlyozták, ehelyett Jose Manuel Baroso és Jerzy Buzek szerint is sokkal jobb lenne, ha arról beszélnénk, hogy az egyház és az állam hogyan élhetnének autonóm módon egymás mellett. A püspök az uniós vezetők általa megfogalmazottakat jó iránynak tartja, majd hozzátette: ez azért is fontos, mert Magyarországon nem erősödött meg a civil társadalom, ezért azok szerepét az egyházak vették át.