Rendszerüzenet
2012. január 30.

Börtönlelkész kapta a Dizseri-díjat

altCsuka Tamásné a Református Misszió Központ börtönlelkésze kapta idén a Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díjat. Az elismerést azoknak adják, akik kiemelkedő munkát végeznek emberek testi-lelki gyógyításáért.


A díjat a budapesti református Bethesda Gyermekkórház a kilenc évvel ezelőtt fiatalon elhunyt igazgatójának emlékére alapította a Magyarországi Református Egyház Zsinata, a Dunamelléki Református Egyházkerület, a Németajkú Református Egyházközség Protestáns Fóruma és a Bethesda Gyermekkórház. A bronz emlékérmet nyolcadik alkalommal adták át.

A budapesti Hold utcai református templomban 2012. január 28-án, szombaton tartott ünnepségen a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár megemlékezett Dizseri Tamásról. Balog Zoltán úgy fogalmazott, a Bethesda Kórház igazgatója az újrakezdés embere volt. – Húsz éve és ma is az újrakezdésért harcolunk. Újrakezdésre van szükség, kilépve a régi, rossz beidegződésekből – mondta az államtitkár. Hozzátette: sokan ideális körülmények között sem tudnak újat kezdeni, sokaknak pedig a legnehezebb helyen, a börtönben sikerül. Ennek eszköze, az idei kitüntetett, Csuka Tamásné.

alt

Ahol bővölködik a bűn, ott felette bővölködik a kegyelem – fogalmazott igei bevezetőjében a dunamelléki püspök. Szabó István azt hangsúlyozta, hogy nem reménytelen a bűnös ember. - Jézus Krisztusnak nemcsak a megtértekhez van köze, hanem azokhoz is, akik kétkedve szegeznek neki kérdéseket – fogalmazott. Aki újat akar, aki változni, gyógyulni akar, aki életet, irgalmasságot, szeretetet akar, az nem újat kezd, vagy a régit tartja, az igaz újrakezdés, az Istenkezdés – mondta Szabó István.


alt


Meg kell mozdulni és meg kell mozdítani olyanokat, akiket mozdíthatatlannak vélnek – mondta méltatásában Bölcskei Gusztáv, tiszántúli püspök, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke. – Csuka Tamásné szolgálata lelki és fizikai értelemben is nehéz szolgálat. 20 éve szolgál a Váci Fegyház-és Börtönben, de nemcsak a rácsok mögött segít. A falakon kívül is segít a szabadultaknak visszailleszkedni a civil életbe, gyülekezetet találni. Bölcskei Gusztáv hangsúlyozta: Csuka Tamásné célja, hogy minél több hitéleti, lelki alkalmat szervezzen a börtönben, mint például a bibliakör, bibliaiskola, filmklub, hétvégi istentisztelet, éneklés bizonyságtételek, imádságok, egyéni és csoportos lelkigondozás. - Minden bűnből van szabadulás, akkor is, ha a társadalom értékítélete szerint az a legsúlyosabbnak számít; ennek az örömhírnek a terjesztője Csuka Tamásné – tette hozzá.

A Dizseri-díjas Csuka Tamásné köszönetet mondott szolgálata „tanúinak” – többek között – a börtönben lévő gyülekezetnek és családjának. Felidézte unokája szavait, amikor hazaérve gyakran így fogadta: „Nagymama, olyan börtönszagod van.” Csuka Tamásné lelki gyermekeinek tekinti a fogvatartottakat, hiszen – mint mondta – sokukat elhagyja a családja és csak az Úristen marad a kapaszkodója. - Nekem nincs más dolgom csak félreállni és odavezetni hozzá az embereket, arra az útra terelni őket, amire teremtett minket az Isten.

alt

Az egyik jó útra „terelt” fogvatartott bizonyságtételében úgy fogalmazott – Krisztus nélkül hordunk bilincseket akár szabadon is. Én is ezeket a bilincseket hordoztam és a börtönben lettem szabaddá, amikor találkoztam Krisztussal. A börtönben jöttem rá, hogy van értelme az újrakezdésnek, és léteznek emberek, akik még nem söpörtek a szőnyeg alá. A fiatal férfi Csuka Tamásnéról úgy fogalmazott: Margitka hosszú éveken át támogatott minket, mindig volt vigasztaló szava és útmutatása számunkra.
A volt fogvatartott ma már vállalkozást épít és embereken segít a társával.

A Hold utcai református templomban tartott ünnepségen a többi között Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter is gratulált Csuka Tamásné börtönlelkésznek a Dizseri-díjhoz.

Fotó: Barcza János
Szöveg: RMK