Rendszerüzenet
2011. december 09.

Középpontban a teológia

A hittudományi egyetem és a Kálvin János Kiadó könyvbemutatóján olyan köteteket ismertettek, amelyek „a teológia történetét fűzik össze” - mondta köszöntőjében Fekete Károly, rektor.

Kovács Ábrahámnak, a debreceni teológia tanárának Hitvédelem és egyháziasság: A debreceni új ortodoxia vitája a liberális teológiával címmel jelent meg könyve. A szerző nem titkolja, hogy szíve a főként debreceni református egyházi forrásokból fakadó (18-19. századi) debreceni ortodoxiát képviselő mozgalom mellett dobog, amelynek részletesen ismerteti előállását, vezéralakjait, külföldi tanulmány utakon nyert és itthon kifejtett egyházépítő hatásait, ezek közül a liberális teológiával történt összetűzéseit.

Rainer Kessler az Ókori Izrael társadalma című könyvét a Kálvin Kiadó adta ki idén. Az új könyv az ókori Izraelről magyarul jelent meg, amelyet Karasszon István lektorált. A gazdag és nívós bibliográfia biztató lehet az olvasók számára.

Buzogány Dezső és Jánosi Csongor könyvének címe: A református egyház Romániában a kommunista rendszer első felében. A könyv tematikája az állami levéltárak állományiban fellelhető kommunista, egyháztörténeti érdekeltségű anyag.

Martin Greschat: Martin Bucer - Egy reformátor és kor, amelyben élt című könyvét is bemutatták. Martin Bucer (1491–1551) a svájci reformáció egyik jelentős alakja, nemcsak a német, hanem az európai egyháztörténet egyik legfontosabb és legnagyobb hatású személyisége. Egyszerre volt teológus, egyházi személyiség, politikus és keresztyén. A kötet korával és az őt körülvevő világgal együtt mutatja be, mint olyan embert, aki a késő középkor feltételeiben és struktúráiban gyökerezett, aztán belesodródott a 16. századi nagy szellemi, társadalmi és politikai átalakulásba. Martin Greschat a Gießeni Justus Liebig Egyetem nyugalmazott egyháztörténet-professzora.

A Kisded gyermekeknek való katekizmus című kötetet a Tiszántúli Református Egyházkerület adta ki a Református művelődéstörténeti füzetek részeként. A szöveget Győri L. János gondozta és látta el jegyzetekkel, az ő művelődéstörténeti tanulmánya mellett a Siderius-féle káté 1662-es kassai kiadásának fotómásolatát és a szöveg mai helyesírás szerinti átiratát is tartalmazza.

Fotó: Barcza János