A Tiszántúli Református Egyházkerületi Nőszövetség XXIII. Konferenciája
A Tiszántúli Református Egyházkerületi Nőszövetség 2016. június 24-én a Nagytemplomban tartotta meg XXIII. Egyházkerületi Konferenciáját. A rendezvényen több mint 370 nőtestvérünk vett részt.
„Minden nép között kedves Előtte, aki féli Őt és igazságot cselekszik.” (Ap.Csel. 10:35)
A nyitóistentiszteleten Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke hirdette az igét.
A konferenciát Dr. Gaál Botondné dr. Czeglédy Mária elnöknő nyitotta meg, aki elmondta, hogy az idei év fő témája a hitvallás szerepe a gyülekezetben és az egyéni életekben. „A hitvallást ismerjük, elolvassuk, tanulmányozzuk. A hitvalló örökséget tovább lehet adni, de magát a hitet nem. A nőknek nagy szerepe van abban, hogyan adják át a hitvallás ismeretét, és hogyan vezetik rá – például a családtagokat is – a hitre.”
Miért fontos az, hogy a Nőszövetség találkozzon a konferenciák alkalmával? – kérdeztük Czeglédy Máriát. „Nagyon sok mindent haza lehet innen vinni: sokat tanulunk egymástól, az előadásokból, az istentiszteletből. Fontos, hogy minden évben találkozzunk, régi és új arcokkal egyaránt. Sok új, most megalakuló nőszövetség van, nagyon örülünk annak, hogy meg tudunk újulni.”
A megnyitó után közös énektanulás következett Kurgyis András lelkésztanár vezetésével. A rövid gyakorlást követően már öt szólamban hangzott el az „Áldjon meg téged, áldjon az Úr” kezdetű zsoltár – betöltve a Nagytemplom falait.
Dr. Bodó Sára a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docense és tanszékvezetője a „Hitvallás és helytállás avagy a II. Helvét Hitvallás jelentősége a mindennapokban” címmel tartotta meg előadását. A történeti áttekintés után a II. Helvét Hitvallás mindennapi, gyakorlati „hasznaira” mutatott rá. Az első fejezet címe – A szentírás Isten igaz igéje – magában hordja a megkérdőjelezhetetlen állítást. „A hitvallás arra hív, hogy olvasd a Szentírást. A hitvallás bizalomra hív."
Az előadás után Gilicze Andrásné, az Országos Református Nőszövetség titkára külön-külön köszöntötte a résztvevőket az egész Kárpát-medencéből.
Györky Szilvia lelkipásztor, a Szlovákiai Református Keresztyén Nők Egyesületének elnöke „Hitvalló életünk a Felvidéken” címmel tartott előadást, melyben a Felvidék református életének történetét, alakulását foglalta össze. „A reformáció terjedésétől kezdve a magyarok a svájci protestáns irányvonalat követték, más anyanyelvűek azonban a lutheránus vonalat. Ez mai napig megmaradt a hitvallásunkban.” Györky Szilvia beszélt a gályarabokról - hiszen nagyon sok gályarab Felvidékről származott -, Mária Terézia katolizációjáról, a trianoni események következményeiről, a kitelepítésekről. „Ennek ellenére megmaradtunk reformátusnak, és bármennyire is megpróbálták beszorítani a templom falai közé az egyházi életet, mégis élő gyülekezeteink voltak. A rendszerváltás után azonban újjáéledt az egyházi élet és új lendületet kapott.” Györky Szilvia elmondta, hogy azért tartják fontosnak a részvételüket a konferencián, hogy egymás hite által épüljenek a testvérek, és egymás terhét hordozva megerősödjenek ők is a Szentlélek által a hitvallásban. „Annak az egységnek a megerősítésére jöttünk el, amelybe minket már bevont ez az egységes nőszövetségi test.”
A záróistentiszteleten dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, és felesége, Feketéné Kavisánszki Györgyi, a Debreceni Református Kollégium Óvodájának intézményvezetője közösen hirdették az igét, dialógus prédikáció formájában a Lk 8,22-35 alapján. Az egyik legfontosabb gondolat szerint „Jézus partraszállásaiból élünk” – Ő közelít akkor is, amikor nem számítunk rá, vagy nem vesszük észre. „Az Istenre nézve átrendeződött életű ember számára Istennek rémhír helyett örömhíre van: a Gonosz támadása nem hiúsíthatja meg a Jézus és követői partraszállását; a Krisztus csatája mindig az emberért történik, hogy helyreálljon az életünk.”
Fotók: Barcza János
A mezőtúri testvérek így látták a nap programjait:
Papp Beatrix összeállítása az eseményről az Európa Rádióban: