Rendszerüzenet
2011. október 06.

Szabó Magdára emlékeztek

Szabó Magda írónő halála után néhány tisztelője összefogásával, köztük Tasi Gézával az írónő hagyatékának örökösével alakult meg a Szabó Magda és Szobotka Tibor Emlékéért Alapítvány, amely az író-házaspár szellemi hagyatékát kívánja gondozni. Az alapítvány célja, hogy Szabó Magda kötődésének szeretett „hazájával” Debrecennel, a református egyházzal és az egykori iskolájával, a Dóczy Gimnáziummal közösen ápolják Szabó Magda emlékét.

Az alapítvány kuratóriumának tagjai: Bölcskei Gusztáv, Lengyel György, Radnóti Zsuzsa, Bereményi Géza és Tasi Géza. A tagok fiatal művészeket díjaznak, hogy további fejlődésüket segíthessék, az első elismerést Szálinger Balázs költő kapta, idén pedig Tóth Krisztina költő, író vehette át a díjat.

A Debreceni Református Kollégium dísztermében Derencsényi István a Tiszántúli Református Egyházkerület főjegyzője adta át az alapítvány díját, azt a plakettet, amelyet Pécsi L. Dániel készített. Radnóti Zsuzsa dramaturg, kuratóriumi tag a kitüntetett méltatásakor úgy fogalmazott, hogy „Tóth Krisztina, pályája és személyisége felidézi Szabó Magda alakját.”

„Komoly megerősítést jelent, hogy díjazzák a munkámat” – mondta Tóth Krisztina. Az író munkájáról úgy vélekedik: „az a foglalkozásom, amit a világon a legjobban szeretek. Ez olyan ritka egybeesés, hogy már ettől kitüntetettnek kell éreznem magam”. Tóth Krisztina 1967-ben született Budapesten, 1989 óta jelennek meg írásai.

Lengyel György hét Szabó Magda művet állított színpadra. A rendező az írónőre emlékezve azt mondta: „Különös, játékos, összetett személyiség volt, olyan, akinek a munkássága a következő száz évben is biztosan fennmarad – fogalmazott a kuratóriumi tag.

A négy éve lehunyt Kossuth-díjas magyar írónőre, Szabó Magdára emlékeznek egykori iskolájában a Dóczy Gimnáziumban is a Matula-Napokon.

 

Fotó: Barcza János