Rendszerüzenet
2011. október 03.

Az „elpazarló” életmód helyreállítása

Bóna Zoltán református lelkész, a Magyarországi Ökumenikus Egyházak Tanácsának főtitkára, október másodikán, a Debreceni Református Nagytemplomban tartott ökumenikus istentiszteleten igehirdetésében arról szólt, hogy az ember nem lehet a teremtés kárára, az embernek tudnia kell, hogy ő is egy, Isten teremtményei közül.

„Sokan azonban nincsenek vagy nem akarnak ezzel tisztában lenni pedig a kár, amit okoznak meglátszik rajtuk, a társadalmon és a természeten is”. Ez így nem mehet tovább, elfogy az energia, elszennyeződik és élhetetlenné válik a világunk. Az élet fenntarthatósága pedig semmivé lesz – hívta fel a figyelmet a főtitkár. Szerinte ezek, a sürgősen megoldásra váró gondok hívták éltre a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa teremtésvédelem és fenntarthatóságot középpontba helyező egy éves rendezvénysorozatát. A 2011-ben megrendezett programokra a tanács európai és hazai forrásból nyert támogatást. Az ökumenikus tanács célja, hogy felhívja a figyelmet egy minden szempontból tudatosabb gondolkodásra és gazdálkodásra. „Mert ha feléljük amink van, ha nem hasznosítjuk a hulladékot, ha nem vigyázunk a környezetünkre, nem marad semmink, az ember egyszerűen elpusztítja a saját életterét, a világot. Éppen ezért meg kell találni, hogyan lehet a felesleget hasznosítani, mert ami nekünk értéktelen, az másnak kincset ér. Mert a felesleg azt jelenti, hogy éppen most, nincs rá szükségünk, ezért össze kell gyűjteni és hasznosítani kell. Mi pedig így esélyt kapunk a túlélésre, a fenntarthatóságra, az élővilág egyensúlyának visszaállítására” – fogalmazott. Bóna Zoltán hozzátette: október a reformáció hónapja. A reformáció pedig maga az újjászületés, az újragondolás. Vagyis éppen itt az ideje, hogy változtassanak az emberek a természetet „elpazarló” életmódjukon.

A Nagytemplomi Ökumenikus Istentiszteleten Béres Tamás evangélikus lelkész, egyetemi tanár a ”Tradicionális értékek a fenntarthatóságért” címmel tartott előadást. Béres Tamás elmondta: a fenntartható társadalom kifejezése egyházi közegben hangzott el először. A gyülekezetek pedig sokat tehetnek a fenntartható közösségért, hiszen minden egyes tagjának szükség van a részvételére és hitére.

A vasárnapi úrvacsorás ökumenikus istentiszteleten több százan vettek részt a debreceni nagytemplomban. Az istentiszteleten a baptista gyülekezet vegyeskara és egyesített kórus is énekelt.

Vígh Vanda