Rendszerüzenet
2011. szeptember 29.

Sokat tanultunk egymástól

Horsai Ede debreceni lelkipásztor áhítatával kezdődött a Zsinat rendkívüli ülésének második napja.

„És íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.” – A szerdai ülésen sokat idézett missziói parancs utolsó mondatával nyitotta meg Huszár Pál főgondnok a csütörtöki ülést.

A Zsinat második napján csütörtökön, a presbitereket és a lelkészeket érintő kérdésekről, és az egyházszervezetről gondolkodott közösen a testület. Ezentúl tárgyalták a jogalkotás problémáit és a parókiális jogokat. Az utóbbit a tiszántúli egyházkerület tanácsa kérte, hogy napirendi pont legyen. Gaál Sándor nyírségi esperes előterjesztésében megfogalmazta: amennyiben egy gyülekezet szociális szolgáltatást hoz létre másik egyházközség területén, köteles arról őket tájékoztatni. A parókiális kötelezettségeket tisztázni kell – tette hozzá a zsintati tag.

A Zsinat rendkívüli ülésén jelen volt Uhrin Anikó, a Wáli István Református Cigány Szakkollégium (WISZ) igazgatónője. Röviden bemutatta egyházunk újonnan elindított missziós intézményét a zsinati tagoknak. Elmondta, hogy olyan hallgatók kerülnek hozzájuk, akik a társadalmi integrációban már több alkalommal megmérettek. Jelenleg tizennégyen vannak, de várhatóan még néhány fővel többen is lesznek a kollégium lakói, akiknek a bejutáshoz felvételin kellett megfelelni. Az igazgatónő hangsúlyozta, hogy a kollégium hallgatói – akik között van fizikus-, teológus- és fuvolaművész-hallgató is – átlag feletti intelligenciáról tettek tanúbizonyságot. Bár a kollégium tehetséggondozó intézmény, Uhrin Anikó elmondta, hogy hallgatók nehéz körülményei miatt a szociális kérdések sem kerülhetőek meg, de cél, hogy a hallgatóik legmagasabb szintekre jussanak el szakterületükön.

A rendkívüli Zsinat utolsó napirendi pontja az egyház gazdálkodása volt. Ezt követte a Zsinat lelkészi elnökének összegzése. Bölcskei Gusztáv a két napról azt mondta: bizonytalannak indult a másfél nap, de sokat tanultunk egymástól. Az ülés után megkülönböztetünk például fontos és sürgős kérdéseket, az utóbbihoz tartozik többek között a gazdálkodási törvény és a parókiális jogok meghatározása – tette hozzá. A püspök ezentúl szorgalmazta, hogy gyűjtsék össze a gyakorlatban megvalósult pozitív példákat, hogy azokat szélesebb körben is megismerhessék. Azt hiszem megéreztünk valamit abból, hogy így is lehet fontos dolgokról beszélgetni – zárta sorait a Zsinat lelkészi elnöke.