Rendszerüzenet
2011. szeptember 28.

Gyülekezeteiben él az egyház!?

A Magyarországi Református Egyház Zsinata a májusban hozott döntés értelmében szerdán és csütörtökön rendkívüli ülést tartott a balatonszárszói SDG Konferenciaközpontban.

Huszár Pál a Zsinat világi elnöke megnyitójában azt hangsúlyozta: „a két nap feladata, hogy az egyház előtt álló problémákat számba vegyük és a mögöttük álló három évet értékeljük”.

Bölcskei Gusztáv a Zsinat lelkészi elnöke beszédében arról szólt, hogy a rendkívüli Zsinat egy közösségi akarat megnyilvánulása. A tiszántúli püspök szerint „a Zsinatban nem lehet, hogy legyenek ’kormány pártiak’ és ’ellenzékiek’, mint a Parlamentben, ugyanis minket ugyanaz a közösség bízott meg”.

A lelkészi elnök előadásában a reformátusokra vonatkozó népmozgalmi statisztikákat mutatott be, amelyek szerint ha a tendenciák így folytatódnak, akkor harmadára csökken a templomba járók száma 2051-re. Az adatok többek között azt mutatták, hogy Magyarországon az Istenben hívők aránya növekedett, a templomba járóké viszont csökkent. (felmérés: EVS 1981-2010)

A Zsinat rendkívüli ülésén tárgyalták a misszióra vonatkozó kérdéseket. Előterjesztéséket nyújtottak be gyülekezetépítés, református identitás, egyházfegyelem, közösség vagy szervezet, illetve gyülekezet és/vagy intézmény címmel.

„Jövőt építsünk, ne csak a tegnapot őrizzük!”  kezdte beszédét Püski Lajos tiszántúli lelkipásztor. A missziói bizottság elnöke szerint az első számú küldetés, „az evangélium hirdetésére, emberek megtérésre segítésére és szolgálatba állítására szól!” Minden cselekedetünkben a jövőt kell szolgálni – hangsúlyozta a debreceni lelkész. Az előterjesztésében kiemelte: „gyakran hangoztatott, és teológiailag igaz tétel, hogy gyülekezeteiben él az egyház, amely a gyakorlatban napjainkra már megkérdőjeleződött, ugyanis gyülekezeteink többsége nagyon gyenge lelki és anyagi helyzetben van”. Püski Lajos szólt arról is, hogy „óvakodnunk kell az elintézményesedés veszélyétől”. „A jövőt építsük, igeszerűen, a még ma is használható módszerek felhasználásával is, ötletesen, elkötelezetten, és a többi pedig megadatik nekünk!” – zárta sorait

Molnár János a Zsinat világi tagja, a berekfürdői Megbékélés Házának vezetője a gyülekezetek elöregedéséről és fogyásáról beszélt. Szerinte azt, hogy „menjetek tegyetek tanítványokká minden népet” - nemcsak a lelkésznek, hanem presbiternek, gyülekezeti tagoknak is előtérbe kell helyezniük. „Sok jó gyülekezeti példa van” – mondta tapasztalataira alapozva a konferenciaközpont igazgatója.

Az előterjesztések hozzászólási között elhangzott, hogy a lelkek megtéréséről Isten felől vagyunk számonkérhetők valamint az is, hogy kistelepüléseken el kell érni, hogy tanuljanak helyi egyháztörténetet, ezentúl Tőkéczki László például úgy véli, a magyar reformátusoknak erős identitásuk van és ez a gyökér által kell megszólítani embereket. Bölcskei Gusztáv hozzászólásában azt mondta: a misszió az egyháznak a lételeme. A püspök felhívta a figyelmet, hogy még nem került szóba a cigánymisszió kérdése, pedig anélkül nem lehet egységes missziói stratégiáról beszélni.

Fotó: Rácsok András