Rendszerüzenet
2011. szeptember 19.

Nyitott templomok

Kulturális programokkal várta az érdeklődőket szombat este a Debrecen – Kossuth Utcai Református Egyházközség a Verestemplomban. Liszt művek rézfúvós zenekar előadásában, Arany János balladái és ifjúsági csoport éneke többek között ezeket hallhatták azok, akik éjfélig maradtak az Európában egyedülálló neogótikus templomban.

 A Kossuth utcai Verestemplom először csatlakozott az V. Szakrális Művészetek Hete országos programsorozatához. Tóth-Mihala Veronikát, a gyülekezet beosztott lelkipásztora elmondta: „azért csatlakoztunk a programhoz, hogy újabb módon szólítsunk meg embereket, hogy bejöjjenek a templomokban. Nemcsak kulturális élmény maradhat a résztvevőknek – tette hozzá „a templomban úgy érezhetjük magunkat, mintha a bibliai történetek között lennénk, ezért a belső lelki egyéni csendességnek is színtere” - fogalmazott.

Az Európában egyedülálló református templom a debreceni főbíró Szombathy István és felesége, Veresmarty Zsuzsanna adományából épült 1887-ben Petz Samu tervei szerint – ismertette a templom történetét a gyülekezet lelkipásztora. Derencsényi István felhívta a figyelmet a református templomok esetében szokatlan seccókra, amelyeket 1937-ben Haranghy Jenő festett. „Több számomra a templom, mint egy közönséges épület” – vallotta az egyházkerületi főjegyző, majd hozzátette: mindig rácsodálkozom a templom arculatára, üzenete van és megszólít.

Az alkalmon készült riportösszeállítás itt hallgathatják meg.

Letöltés

Nyitott Templomok Estéjét tartottak szombaton a Debrecen-Füredi úti református templomban. Sági Endre, a gyülekezet missziói lelkésze szerint az igényes egyházi művészet egyrészt kifejezi a hit lényegét, más oldalról pedig segíti az embert, hogy közelebb kerüljön Istenhez.

A rendezvényen Böszörményi Gergely zenei kiadóvezető arról mondta el gondolatait, hogy mit tehetünk a református ének- és zenekultúra megőrzéséért, Karasszon Dezső orgonaművész pedig beszélgetős koncertet adott a templomban. A Szakrális Művészetek Hetéhez kapcsolódó programsorozat részeként megnyitották a „Szabó Magda arcai” című vándorkiállítást és az érdeklődőknek bemutatták a református templomot is. Bogáti Bokor Orsolya és Dénesi Csaba hegedűművészek Bach-estje után Écsi Gyöngyi felvidéki lelkipásztor, előadóművész műsora zárta a programot énekelt imádságokkal, archaikus népénekekkel.

Elsőként Böszörményi Gergelyt, a Református Zenei Fesztivál és a „Református énekek” című koncert-sorozat főszervezőjét, az énekekből készült CD-sorozat kiadóját kérdezte Bulik Péter.

Letöltés