Rendszerüzenet
2011. szeptember 19.

“Szatmár határok nélkül”

“Szatmár határok nélkül” címmel Fábiánházán tartottak ünnepi alkalmat szeptember 17-én szombaton. A szabadtéri istentiszteleten Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke hirdetett igét és Csűry István a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke köszöntötte az egybegyűlteket.

A több mint kétezer résztvevő előtt a rendező civil szervezet, a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület létrejöttéről is szólt bevezető köszöntésében a térség országgyűlési képviselője. Fülöp István hangsúlyozta: „arra a közös elhatározásra jutottunk, hogy az országhatár által szétszabdalt történelmi Szatmárt újra életre keltjük, és megvalósítjuk a benne élő szatmári emberek szellemi-lelki egyesítését”.

 

Hadd legyen minél több ilyen találkozó, nemcsak a reformátusok, hanem a történelmi egyházak, vagy a becsületesen Krisztusban hívő emberek közösségeiben, hiszen eljött annak az ideje, hogy a határon túli magyarság visszanyerje önbizalmát – hangsúlyozta a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Csűry István.

„Annak az áldott örökségnek a hordozói lehetünk, ami a szatmári reformátusság. Egy olyan alkalom hozott össze bennünket, amikor a szatmári emberek összekapaszkodtak, és próbálnak sok megnyomorítás után egy olyan közösséget létrehozni, amely képes más közösségeket is meggyógyítani” - mondta igehirdetésében Bölcskei Gusztáv.

 

Az ünnepi esemény Fábiánháza és a határon túli szatmári település, Szamoskrassó polgármestereinek együttműködési megállapodásával folytatódott. Ezt követően állampolgársági esküt tett a határon túli magyarok egy csoportja, majd bejelentették a Református Nemzeti Emlékpark létrehozását. A hazai és határon túli egyházi képviselők által közösen állított kopjafát – Bíró Lajos mátészalkai szobrászművész alkotását- Bölcskei Gusztáv és Csűry István püspökök áldották meg.

 

A Magyarországi Református Egyház szatmári egyházmegyéjének esperese Bartha Gyula megálmodta a reformátusok Csíksomlyóját, amelynek kezdete a fábiánházi esemény lehet. „Jólesik a párba álló civil szerveződés, ez szárnyat ad az embernek – mondta, majd hozzátette: ez az esemény segítség, hogy találkozni tudjunk a ’kintiekkel’ és ’bentiek’ legyenek számunkra”.

A Királyhágómelléki szatmári egyházmegye esperese Kovács Sándor az összetartozás erejét hangsúlyozta, és elmondta: a szatmári és a nagykárolyi egyházmegyében közel negyvenezer református él a határon túl.

Az Európa Rádió összeállításában megszólaltat határon inneni és túli résztvevőket valamint hallhatják az ezen az alkalmon állampolgársági esküt tettek érzéseit is.

Letöltés

Szöveg: Beély Kata
Fotó: Barcza János