Páratlan kincseket rejt a mezőtúri Református Gimnázium könyvtára
Igazi ritkaságokat rejt a mezőtúri Református Gimnázium könyvtára. A puritán egyszerűségű polcokon évszázados, míves kötésű könyvek sorakoznak, felidézve rég letűnt korok emlékét. A közel ötszáz éves múltra visszatekintő gimnázium könyvtárának köteteit olyan nagyságok is lapozgatták, mint Szép Ernő, Tamkó Sirató Károly, Várkonyi Zoltán és Móricz Zsigmond.
– A gyűjtemény első darabjait egykori öregdiákjainknak köszönhetjük – mondja el Bodorik Sándor, a gimnázium könyvtárosa. A páratlan ritkaságokat hosszú évek óta ő kezeli. – Ők külföldi tanulmányaikból visszatérve adományozták saját könyveiket az iskolának. Így aztán ezeknek a műveknek jelentős része filozófiai tárgyú vagy éppen természettudományos témájú, s a legtöbbször az eredeti tulajdonos által írott lapszéli jegyzetekkel van ellátva.
A legrégebbi műveket széjegyzetekkel is ellátták a régi tulajdonosok – mutatja Bodorik Sándor könyvtáros FOTÓ: Mészáros János
S Bodorik Sándor már mutatja is a legrégebbi, természetesen még latin nyelvű ritkaságot, Augustinus Aurelius 1529-ben kiadott művét, melyet Ertsei Dániel adományozott az 1700-as évek második felében a könyvtárnak.
Az évszázadok során természetesen folyamatosan bővült a gyűjtemény, az úgynevezett „régi könyvtár” összességében mintegy 14 ezer kötetet számlál.
– Ebből közel négyezer a bekötött folyóirat, így például 1911-től 19 esztendőn keresztül a Nyugat minden évfolyama megtalálható nálunk – magyarázza a könyvtáros. – De őrizzük a legelső mezőtúri lapot, a Mező-Túr és Vidéke folyóiratot is, amely 1884-től egészen 1944-től jelent meg a városban. Sajnos a hetvenes években erőteljesen megtizedelték a könyvállományunkat. Hasonlóan az ország többi nagy egyházi gyűjteményéhez, ide is kiszálltak az ELTE szakemberei és számos értékes – elsősorban latin és görög nyelvű – könyvet elvittek tőlünk. Ennek ellenére ma is mintegy hatszáz olyan kötetünk van, amely Magyarországon kizárólag itt található meg.
Amint Bodorik Sándor elmondta, az évszázadok során számos neves személyiség gyűjtött anyagot a református kollégium könyvárában. Köztudomású például, hogy Móricz Zsigmond Úri muri című művéhez Mezőtúron gyűjtött anyagot. Jelenleg elsősorban kutatási célokra használják a gyűjeményt, de természetesen a mostani diákok is betekintést kapnak a páratlan kincseket rejtő könyvtárba.
Forrás: www.szoljon.hu