Az egység 5. évfordulója
„A közös egyházban otthont kértünk és kínáltunk, s megtapasztaltuk, hogy a református egység nem öncélú" – értékelték a református egység elmúlt öt évét a Református Egység Fesztivál megnyitóján.
A megújuló Debrecenben a református egység is tovább épült 2014. május 24-én. A felállványozott tornyú Nagytemplom előtti színpadon nyitották meg a Református Egység Fesztivált. Vidám zenéjükkel jó hangulatot teremtettek a vonósok és az egyházkerületek néptáncosai, majd református kisiskolás lányok az öt éve létrehozott, határokon átívelő Magyar Református Egyház részegyházait szimbolizáló nemzeti színű szalagokat fonták össze a színpadon.
„Újra miénk a tér, magyar reformátusoké, akik 2009-ben azt mondtuk ki ezen a helyen, hogy számunkra Krisztus a jövő, és mi együtt akarjuk őt követni. Azért vagyunk itt, hogy örüljünk annak, amit Isten adott, emlékezzünk, hálát adjunk, összekapaszkodjunk" – köszöntötte Bölcskei Gusztáv, a házigazda tiszántúli egyházkerület püspöke a résztvevőket.
„A 90. zsoltár jó íze legyen a fülünkben, szívünkben! – kívánta Bölcskei Gusztáv, utalva arra, hogy a fesztivál a Magyar Reformátusok Hetedik Világtalálkozójának kiemelt rendezvénye. – Isten hozott mindenkit, Isten legyen velünk!"
„Nagy jelentősége van a református összefogásnak" – Kósa Lajos, Debrecen polgármestere ezt azzal indokolta, hogy az Európai Unió keresztény identitása válságba került. „Európa a mammon előtt térdepel, és nekünk meg kell mutatnunk, hogy van még Európában hit, mely az Isten előtt hódol!" Debrecen számára büszkeség, hogy otthont adhat ennek a találkozónak – mondta a polgármester. A megnyitón tolmácsolták Orbán Viktor miniszterelnök és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter üdvözletét is.
Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke beszédében visszatekintett az egység elmúlt öt évére. „2009-ben példát mutattunk, kimondtuk: mi reformátusok élni akarjuk az álmunkat, hogy egybetartozunk akkor is, ha hosszú évtizedek óta határok választanak el minket. Nekünk, akik az Európai Unión kívül élünk, az egység különösen is sokat jelent: megmaradást, a próbákban erőt" – mondta, s örömét fejezte ki, hogy azóta felekezetek fölött is összefogott a magyar nemzet.
„A magyar reformátusság együtt gondolkodik: sikerült együtt kiadnunk a Heidelbergi Kátét, s közösen szeretnénk tovább gondozni hitvallásainkat, az oktatásban és az ifjúsági misszióban is együtt dolgoztunk, a szolidaritásban és a szeretetszolgálatban is közösen értünk el eredményeket, együtt vettünk részt zenei és más fesztiválokon" – sorolta Zán Fábián Sándor a közös munka gyümölcseit. „Isten áldása van rajtunk, ezért egyedül övé a dicsőség" – mondta azt kívánva, hogy a református emberek lássák meg s közvetítsék Isten munkáját a világban.
„A közös egyházban otthont kértünk és kínáltunk, s megtapasztaltuk, hogy a református egység nem öncélú. Isten az elmúlt öt évben gondot viselt ránk, célt és erőt adott. Hisszük, hogy egységünk lehet a népek közötti megbékélés eszköze" – ismertette Kató Béla erdélyi püspök a találkozó nyilatkozatát, melyet a Generális Konvent Elnöksége, az egységes Magyar Református Egyház operatív testülete fogadott el pénteki ülésén.
A megnyitó a Debrecen Nagytemplomi Református Egyházközség Immánuel Otthonának programjával zárult, akik egy úgynevezett kontakt táncot adtak elő. Győri Zsófia táncművész a fogyatékosotthon egyik lakójával táncolt.
A megnyitó után minden helyszínen elkezdődtek a programok. A Kistemplom az elcsendesedés helyszíne volt, ahol reggel, délben és este énekes áhítattal, valamint kórusok előadásaival várták a megpihenni vágyókat.
A Nagytemplomban Kristófi János, Molnár Tünde és Csorba Gergő orgonajátékát hallgathatták meg a templomba betérők.
A főtéren, az Életút sátrakban az egyházi szolgálati területek mutatkoztak be „bölcsőtől a koporsóig", a fesztivál résztvevői itt megismerkedhettek azzal, hogy az egyház hogyan szólítja meg az embereket és hogyan segíti őket életútjuk során.
Emellett a Lehetőségek Piacán a Kárpát-medencében működő különböző speciális lelkigondozói szolgálatok, református civil szervezetek, kiadók és médiumok is bemutatkoztak.
A színpadi és egyházzenei produkciók, valamint az egyházi szolgálati területek bemutatkozása mellett gyermekprogramokat is szerveztek a Nagytemplom mögötti emlékkertben, ahol tógás babát és képeslapot is készíthettek a gyermekek, illetve korongozhattak is.
A Debreceni Református Kollégium is több programnak helyszíne volt. Az udvaron többek között a Debreceni Református Egyetemi gyülekezet Vagyok, aki vagyok című interaktív kiállítását tekinthették meg az érdeklődők, valamint a Magyar Református Szeretetszolgálat fotókiállítását,
A díszteremben püspöki kerekasztal-beszélgetést tartottak, amelyen Magyar Református Egyház részegyházainak lelkészi vezetői elmondták: ha nincs egység, akkor jövő sincs.
A színpadi produkciók tekintetében, a Déri téren, a Déri Múzeum előtt felállított kisszínpadon elsőként az Amaro Del cigányzenekar adott koncertet, majd a MÁON Szeretetotthon lakóinak előadásában Az út című színdarabot tekinthették meg az érdeklődők, valamint a felvidéki Kisgéresi Református Női Énekkar és Szőlőfürt Citerazenekar előadását, végül pedig a kárpátaljai Péterfalvi Líceum színjátszó körének előadása Az X-es lány című darabot.
A Nagyszínpadon a pápai gyülekezet fiataljainak előadásában a Lili és a hihetetlen visszatérés musical nyitotta a programok sorát, majd a nagyváradi Csillagocskák Néptáncegyüttes lépett a színpadra, aztán a Csomasz Tóth Kálmán Református Alapfokú Művészeti Iskola fúvósainak koncertje következett. A színpadi előadások után kihirdették a Kárpát-medencei kátéismereti verseny eredményeit. A Heidelbergi Káté 450. évfordulóján és a hitvallás szövege új magyar fordításának megjelenése alkalmából hirdette meg a Generális Konvent a református iskolák számára a vetélkedőt, amelyre egész Kárpát-medencéből érkeztek diákok.
A Református Egység Fesztivál kiemelkedő eseménye a délután fél négykor kezdődött szabadtéri úrvacsorás istentisztelettel volt, amelyet megelőzött az egyházkerültek, részegyházak kórusaiból összeállt összesített kórus közös éneke. A kórus az istentisztelet alatt is szolgált.
Az istentiszteleten Bölcskei Gusztáv püspök, a Zsinat lelkészi elnöke hirdetett igét, aki prédikációjában kiemelte: láthatóvá válni, ezt jelentheti az egységnap, amelyért most hálát adhatunk.
„Az Úrtól lett ez. Csodálatos a mi szemeinkben" – köszöntötte Fazekas László felvidéki püspök az apostol szavaival a Kárpát-medence különböző részeiből érkezetteket a május 24-i debreceni Református Egység Fesztivál záróeseményén, a szabadtéri úrvacsorás istentiszteleten.
A köszöntés után a hatalmas gyülekezet elénekelte a 90. zsoltár verseit, az istentisztelet alatt többek között a 378. dicséret és a 23. zsoltár is sorra került. Több dicséretet a Református Egység Fesztivál 360 fős Egyesített Kórusa adott elő, olykor a dalok egyes versszakait a gyülekezettel együtt énekelve. Elhangzott még többek között Berkesi Sándor Magyar Éneke.
„Hálaadással áldozz Istennek, és teljesítsd a Felségesnek tett fogadalmaidat!" – kérte Kató Béla erdélyi püspök, majd együtt imádkoztak a fesztivál résztvevői. A lekciókat Aros Bernadett és Győri János olvasták.
„Ünnepi istentiszteletünk megáldása és megszentelése jöjjön Istentől, aki teremtett, fenntart és bölcsen igazgat mindeneket. Övé a hatalom és a dicsőség most és örökkön-örökké" – mondta Szabó István dunamelléki püspök, akivel együtt imádkozott a hatalmas tömeg. A lekciók két helyről hangzottak el: a Máté evangéliuma 16. részéből (24-28, 1), illetve Pál apostol a Rómaiakhoz írott leveléből, a 15. részből (első hat vers).
„Legyenek láthatóvá tetteid" – idézte Bölcskei Gusztáv püspök, a Zsinat lelkészi elnöke igehirdetésében a 90. zsoltár 16. versének első felét. A püspök megosztotta a gyülekezettel, hogy az egységnap szervezésekor sok mindenkiben kétség merült fel: vajon lesznek-e elegen az eseményen, vajon van-e értelme megrendezni. Tudjuk-e Isten szent akaratát látni egy-egy igében, vagy azt mondjuk, hogy a Szentírás egy erdő, melyben mindenki olyan fát vág ki, mint amilyet akar? Láthatóvá válni az Isten által nagyon nehéz tud lenni, nem olyan, mint a könnyű zápor, mely délben esett, mondta el. Láthatóvá válni – ezt jelentheti az egységnapot, ami most zajlik, amelyért most hálát adhatunk. Ahogy több mint öt évvel ezelőtt elhatároztuk, hogy nem hozunk létre új szervezetet, hanem megszervezzük ezt az egységnapot, de ezt együtt.
Ezután Csáti-Szabó Lajos horvátországi püspök és a nyugati diaszpóra nevében Csákvári Dániel, a müncheni magyar gyülekezet lelkipásztora imádkoztak. Csákvári Dániel elmondta, hogy a május 25-i perselyadományokat a szerbiai és a horvátországi árvíz károsultjainak ajánlják fel. Babits Mihály Eucharistia című verse is elhangzott: „A Megváltó nem törzsvezér."
„Mert valahányszor eszitek e kenyeret és isszátok e poharat, az Úrnak a halálát hirdessétek, amíg eljön" – mondta Csűry István királyhágómelléki püspök hálaadásában. Steinbach József dunántúli püspök az 51. zsoltár szavaival imádkozott: „Tiszta szívet teremts bennem, Istenem!". A hitvallást Szabó Sándor Amerikai Magyar Református Egyház püspökével együtt mondta el a tömeg.
Ezután az egységnap résztvevői a téren különböző helyen felállított asztaloknál vettek úrvacsorát.
„Szavainkkal és életünkkel szeretnénk Jézus Krisztus nevével vallást tenni a mindennapi élet istentiszteletében, ezért küldetésünk betöltéséhez Szentlelked erejét kérjük" – mondta Csomós József tiszáninneni püspök. Az egységnap megható záróeseménye az Ároni áldással fejeződött be, melyet Zán Fábián Sándor kárpátaljai püspökkel együtt mondtak el a szolgálattevő lelkipásztorok.
Forrás: reformatus.hu/ttre.hu
Fotók: Barcza János