Rendszerüzenet
2011. június 26.

Az első nőt ábrázoló festmény a Kollégiumban

A Debreceni Református Kollégium Dísztermének falára felkerült az első nőt ábrázoló kép. Zsindelyné Tüdős Klára, divattervező, író, egykori nőszövetségi elnök festményét Bölcskei Gusztáv avatta fel.

A püspök szerint Zsindelyné Tüdős Klára „látta maga előtt a 'bárányt' a farkastörvények világában, ezért kapott helyet csillogó szemével az őrző, óvó férfi tekintetek között”.
Pásztor Jánosné az országos nőszövetség elnöke beszédében elmondta: Zsindelyné Tüdős Klára élete része a XX. századi magyar történelemnek.

Zsindelyné Tüdős Klára (1895-1980) divattervező, író, az Országos Református Nőszövetség egykori elnöke debreceni református patrícius családban született. A második világháború alatt folytatott náciellenes tevékenységük eredményeképpen 72 menekültet, először főleg gyermekeket, de később számos zsidót is bújtattak és mentettek meg Istenhegyi úti villájukban, és a svéd misszióval együtt még két otthonban körülbelül száz menekült teljes ellátását szervezték a vészkorszak alatt.

Zsindelyné Tüdős Klára azt vallotta, „azért érdemes élni, hogy akár csak egyetlen léleknek kezet nyújtsunk és kisegítsük a kátyúból. Nem nagy szavakra, hatásos szónoklatokra van szüksége ennek a világnak, hanem apró, csöndes, hűséges életekre, melyeknek a türelme hiteles.”

A Zsindelyné Tüdős Kláráról készült festményt a Kollégium Dísztermében az Országos Református Nőszövetség szervezésében avatták fel.