"500 év - 500 km" - Jubileumi kerékpártúra
2017. július 03. - 08.

„500 év – 500 km”

Jubileumi kerékpártúra
a reformáció 500. évfordulója alkalmából

Időpont:
2017. július 3-8. (hétfőtől szombatig)

Útvonal:
1. nap: Hajdúböszörmény - Szerencs - Vizsoly - Boldogkőváralja
2. nap: Boldogkőváralja - Sárospatak - Karos - Karcsa - Kisrozvágy
3. nap: Kisrozvágy - Lónya - Vámosatya - Csaroda - Tákos - Márokpapi - Tarpa - Tivadar
4. nap: Tivadar - Szatmárcseke - Túristvándi - Penyige - Nagyszekeres - Gyügye - Szamosújlak - Nagygéc - Csengersima
5. nap: Csengersima - Nagyecsed - Nyírbátor
6. nap: Nyírbátor - Nyíracsád - Debrecen

Kedves Sporttársak, Hittestvérek!

Egyesületünk időről időre erőt próbáló vállalkozásokba kezd, néha futva, néha kerékpárra ülve. Hajdúböszörmény történelme elválaszthatatlan a református egyháztól. Éppen ezért, mi is fontos ügyként kezeljük a reformáció jubileumát.

Hisszük és valljuk, hogy világunk akkor lesz jobb és teljesebb, ha mindenki a saját tálentumaival élve igyekszik jobbá tenni környezetét, közösségét. Balczó András után szabadon – „az örömteli futás, a test imája” – mi most kerékpárra ülve dicsérjük a Teremtőt, nem kevesebb, mint 500 kilométeren keresztül.

Emléktúránk olyan településeket érint, melyek fontos szerepet játszottak és játszanak ma is a reformáció szempontjából.
A kerékpártúrán, amellett, hogy igazi építészeti és kultúrtörténeti gyöngyszemeket ismerhetnek meg a résztvevők, a lelki táplálék sem marad el.

Ez az 500 kilométer nem csak az emlékezésé. Ahogyan a hat nap alatt, mi, kerékpárosok folyamatos mozgásban vagyunk, úgy működik folyamatosan 1517 óta a reformáció.

Kerékpártúránkkal arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az idei jubileum nem egy lezárult esemény ünnepe, hanem a reformáció azóta is folyamatosan zajlik: ma is fontos visszatérni a gyökerekhez, ahonnan testi-lelki megújulás fakad. Mi így hirdetjük a reformációt, bízva abban, hogy minél többen csatlakoznak lelkes csapatunkhoz, kisebb-nagyobb résztávokra, vagy akár az egész túrára.

Szervezők:

Böszörményi Körútfutók SE

 

Nyíracsádi Református Egyházközség

 

Kapcsolat:

 

Fekete Antal: 06-20/262-7807,

 

Komorné Csernáth Erzsébet: 06-20/557-6099,

 

1. nap (2017. július 3. hétfő), össztáv: 110 km

Indulás: 700 Hajdúböszörmény, Bocskai tér (túrakezdő áhítat, ima)

Szerencs 72 km, érkezés 1230. Megnézzük a szerencsi református templomot, mely középkori eredetű, itt található Rákóczi Zsigmond síremléke. Indulás 1400.

Vizsoly 30 km, érkezés 1630. A Vizsolyi Biblia Látogatóközpontban megnézzük, a Károlyi-bibliát, mely a legrégebbi, teljes egészében megmaradt, magyar nyelvű Bibliánk. Indulás 1830.

Boldogkőváralja 8 km, érkezés 1900. Szállás: Tekerjes Fogadó

2. nap (2017. július 4. kedd), össztáv: 73 km

Indulás: 800 Boldogkőváralja, Tekerjes Fogadó

Sárospatak 40 km, érkezés 1100. Vezetett séta a Sárospataki Református Kollégiumban. Indulás 1430.

Karos 15 km, érkezés 1530. Nemzeti Sírkert – Honfoglalás-kori temető az egyik leggazdagabb leletanyagú, feltárt temetőnk, ahol egy rövid főhajtással emlékezhetünk honfoglaló őseinkre, akik elsőként léptek be és telepedtek le a Kárpát-medencében. Indulás 1630.

Karcsa 5 km, érkezés 1700. Kár lenne kihagyni a középkori eredetű református templomot túraútvonalunkból, melyet a legenda szerint tündérek építettek. Indulás 1800.

Kisrozvágy 13 km, érkezés 1900. Szállás: iskola

3. nap (2017. július 5. szerda), össztáv: 90 km

Indulás: 800 Kisrozvágy, régi iskola épülete

Lónya 35 km, érkezés 1100. Ezzel az állomásunkkal érjük el az úgynevezett „Középkori templomok útját” vagy a „Reformáció útja örökségtúra” útvonalát. Mindenképp érdemes megálljunk ennél a gyönyörű műemlék templomnál, mely páratlan gazdagságú falképanyaggal rendelkezik. Indulás 1200.

Vámosatya 24 km, érkezés 1330. Az évszázados múltú templomba nemcsak a kellemes hűvös miatt érdemes betérni a lassan fáradó kerékpárosoknak, hanem a látvány miatt is: fa kazettás mennyezete, gyönyörűen kialakított lőréses ablakai, művészien faragott szószéke, és szószék-koronája egyaránt gyönyörködteti a betérő szemét, s lelkét. Indulás 1430.

Csaroda 8 km, érkezés 1500. Kevesen vannak, akik ne ismernék, vagy legalább ne hallottak volna a Bereg egyik jelképéről, a csarodai református templomról, mely a középkori templomút egyik legszebb ékszerdoboza. Ha nincs is kirakva elé a STOP tábla, mi tudjuk, hogy itt kötelező megállni... Indulás 1600.

Tákos 3 km, érkezés 1615. A „mezítlábas Notre Dame-nak” is nevezett gyönyörű kis templom a Bereg kiemelkedő látnivalója, a népművészet kimagasló művészeti alkotása. Szintén kötelező megállni... Indulás 1700.

Márokpapi 9 km, érkezés 1730. A fa haranglábas református templomot már a XIV. század elején említik. 1939-ben villámcsapás éri, és leég. Ekkor a templom lebontása is felmerült, de a gondviselésnek köszönhetően ez nem következett be, így most mi is megnézhetjük, természetesen felújított állapotban... Indulás 1800.

Tarpa 6 km, érkezés 1830. A tarpai állomásunkon a Bereg legnagyobb templomával ismerkedhetünk meg. Különleges látványt nyújtanak a XV. század elején készült falképek, de figyelemre méltó az áttört koronájú szószék, és az úgynevezett „papnék padja” is. Indulás 1930.

Tivadar 5 km, érkezés 2000. Szállás: Ház az Élő Vízhez – Ifjúsági Üdülőközpont

4. nap (2017. július 6. csütörtök), össztáv: 70 km

Indulás: 800 Tivadar, Ház az Élő Vízhez – Ifjúsági Üdülőközpont

Szatmárcseke 12 km, érkezés 845. Megnézzük az egyedülálló műemlék temetőt, amelyben mintegy 600 csónakfejfa áll. Itt található, a temető legmagasabb helyén Kölcsey Ferenc síremléke is. Indulás 945.

Túristvándi 5 km, érkezés 1000. Betérünk a méltán híres műemlék vízimalomba, amely bár még mindig működőképes, ma már múzeumként várja a látogatókat. Indulás 1100.

Penyige 9 km, érkezés 1130. A penyigei Lekvárium bemutatja, hogyan is készül Szatmár híres fekete aranya, a szilvalekvár. Indulás 1230.

Nagyszekeres 10 km, érkezés 1300. A gótikus stílusú műemlék templom kívül-belül, kétség kívül lenyűgöző látvány. A gyönyörű templom környezete is különleges. Annak az évszázados lápvidéknek utolsó lenyomatát őrzi a templom környéke, mely ha mesélni tudna, bizonyára, a mi biciklitúránk sem hat napig tartana... Indulás 1400.

Gyügye 6 km, érkezés 1430. A gyügyei református templom a román korban épült, országos szinten is kiemelkedik a román kori templomok közül. Egyik fő látnivalója a deszka mennyezet, de figyelemre méltó a különálló, háromszintes romantikus torony is. Indulás 1530.

Szamosújlak 2 km, érkezés 1545. A kora gótikus stílusú templom a Szamos töltése mögött, a falu szélén áll. Kívül-belül szemet gyönyörködtető látvány, nem véletlenül kapott Europa Nostra oklevelet. Indulás 1630.

Nagygéc 22 km, érkezés 1745. A különleges településre érkezünk a nap végén. Nagygéc sok történelmi esemény helyszíne volt, többek között arról híres, hogy Trianon idején a lakosok közbenjárásával meg tudott maradni az új határon belül. Később egy nagy árvíz mégis pusztulásra ítélte a falut, amit aztán nem engedtek újranépesíteni, árvízvédelmi szempontokból. A helyiek ennek ellenére visszajárnak, a sírokra nap mint nap friss virág kerül, és sokan temetkeznek még ma is a nagygéci temetőbe. Nem véletlen hívják az itteni templomot a Megmaradás templomának... Indulás 1845.

Csengersima 4 km, érkezés 1900. A gyönyörű műemléktemplomot a Szamos öleli körbe, mintha egy kis szigetre épült volna Isten háza. A negyedik nap végére bizonnyal kissé megfáradt kerékpáros csapat egy fekvő áhítat alkalmával csendesedhet el kicsit lélekben, és ismerheti meg a templom fakazettás mennyezetét. Szállás: Élet Vize Református Ifjúsági Ház, érkezés 2000.

5. nap (2017. július 7. péntek), össztáv: 66 km

Indulás: 900 Csengersima, Élet Vize Református Ifjúsági Ház

Nagyecsed 32 km, érkezés 1200. A Szatmári Református Egyházmegye legnagyobb gyülekezetének otthonába érkezünk. Az impozáns templom megér egy frissítőnyi megállót...
Indulás 1400.

Nyírbátor 34 km, érkezés 1730. Igazi kontraszt tárul elénk a nyírbátori református templomhoz érve. Az eddigi kis beregi templomok után most egy igazán monumentális középkori templom magasodik elénk, csodálatra méltó gótikus vonásaival. A templomba belépve talán még inkább fokozódik a szemet gyönyörködtető látvány. Az ötödik napja bicikliző, elcsigázott csapat testi-lelki felüdülést találhat ebben az egyetlen, hatalmas térből álló templomban, ahol, ha szerencsénk van, még az orgona is megszólal... Szállás: Nyírbátor, Bástya Panzió, érkezés 1900.

6. nap (2017. július 8. szombat), össztáv: 91 km

Indulás: 800 Nyírbátor

Nyíracsád 37 km, érkezés 1100. A középkori templomokban bővelkedő beregi vidéket már rég magunk mögött hagytuk, sokan nem is tudják, hogy Debrecentől mintegy 35 kilométerre is találunk Árpád-kori műemléktemplomot. A nyíracsádi református templom Hajdú-Bihar megye legrégebbi, még ma is élő gyülekezetnek otthont adó temploma. A kis ékszerdoboz mindenképp megér egy szusszanást, és még a fagyi is finom a szemközti cukrászdában... Indulás 1300.

Debrecen – Nagytemplom 34km, érkezés 1600.

Zárás: Biciklis áhítat a Nagytemplom mögötti templomkertben

Hazaindulás: 20 km, Debrecenből 1800, érkezés Hajdúböszörménybe 1900.